Polskie Radio

Ranne ptaszki wieczorami mniej uczciwe

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 17:00
Naukowcy z czołowych amerykańskich uniwersytetów zbadali moralność tzw. rannych ptaszków i tzw. sów, czyli tych, którzy kładą się późno. Ich uczciwość zależy od pory dnia.
Ranne ptaszki wieczorami mniej uczciwe
Foto: mdmartian/sxc.hu/cc

Moralność zmniejsza się w porze, kiedy dana grupa ma najmniej energii. Przed południem nocne marki zachowują się mniej etycznie od rannych ptaszków. Ale sytuacja odwraca się wieczorem: skowronki mają najwięcej energii rano, wtedy też są najuczciwsze. Potem ich uczciwość się zmniejsza. Sowy z kolei podejmują bardziej etyczne decyzje wieczorem.

W badaniu wzięło udział niemal 200 osób. Grały one w kości lub rozwiązywały testy matematyczne, a potem relacjonowały swoje wyniki. Dobre rezultaty były wynagradzane nagrodami w wysokości 10 dolarów, co stanowiło zachętę, by kłamać. Naukowcy obserwowali szczerość, z jaką badani prezentowali swoje wyniki w zależności od pory dnia, na podstawie ankiet ustalali zaś, jaki jest ich tryb życia.

Wyniki analiz powinny być brane pod uwagę podczas organizacji czasu pracy, uważa Sunita Sah z Uniwersytetu Harvarda.  Wyniki badania stawiają również pod znakiem zapytania powszechne przekonanie, że nocne marki są z reguły bardziej krnąbrne - czytamy na stronie BBC. Tzw. sowy w "zwykłych" godzinach pracy są po prostu niewyspane.

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia
Czytaj także

Przemoc w grach komputerowych zwiększa moralną wrażliwość?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:46
Tak utrzymuje amerykański uczony Matthew Grizzard, który badał poczucie winy u wielbicieli gier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Facebook badał ludzi bez ich zgody

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 13:00
Internauci krytykują portal Facebook za kontrowersyjny eksperyment psychologiczny. Podczas testu badanych było kilkaset tysięcy uczestników - bez własnej wiedzy i zgody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy z KUL wyjaśnią, czym jest piękno

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 15:00
Na czym skupiasz swój wzrok, gdy zachwycasz się dziełem sztuki? Czy zatrzymujesz się na tym, co jest w obrazie najpiękniejsze? Badania neurofizjologiczne i psychologiczne nad sądami estetycznymi prowadzą naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
rozwiń zwiń