Polskie Radio

W naczyniu, które zachowało się na dnie Bałtyku, był gin

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 15:20
Po wykonaniu dodatkowych badań eksperci są niemal pewni, że kamionkowa butelka wydobyta z wraku żaglowca, który ok. 200 lat temu zatonął w Zatoce Gdańskiej, zawierała pierwotnie gin typu genever.
Szajka mogła ukraść wina wartości miliona euro
Szajka mogła ukraść wina wartości miliona euroFoto: sxc.hu

Butelkę wydobyto z wraku, który spoczywa na dnie Zatoki, na głębokości 12 metrów i w odległości ok. 4 kilometrów na wschód od Gdyni Orłowa. Na pozostałości statku natrafili przed rokiem, w trakcie rutynowego sondażu dna, pracownicy Urzędu Morskiego w Gdyni. Badania podjęli archeolodzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

W trakcie prac wydobyto na powierzchnię elementy statku, a także naczynia. Jedno z nich było świetnie zachowane i zakorkowane.

 

Na początku lipca archeolodzy przekazali butelkę laboratorium badawczemu J.S. Hamilton Poland w Gdyni. - Na podstawie przeprowadzonych testów i obliczeń ustaliliśmy, że pierwotnie w butelce znajdował się 43-procentowy alkohol, który został rozcieńczony wodą morską z Zatoki Gdańskiej. Najwyraźniej korek, który zatykał szyjkę naczynia, nie był do końca szczelny i – gdy statek zatonął, do butelki wlała się woda z Bałtyku – powiedział ekspert laboratorium dr Stanisław Kmieciak.

 

Nadzwyczajna czystość alkoholu wskazywała na to, że nie może chodzić o wódkę czy whisky.

 

Specjaliści wzięli pod lupę także statek. Został on zbudowany na początku lat 30. XIX wieku z drewna pochodzącego z lasów rosnących na Pomorzu Gdańskim. Specyficzna konstrukcja statku i duża ilość kamieni znaleziona w szczątkach wraku sugerują, że służył on do przewożenia kamieni (materiału budowlanego).


(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia
Czytaj także

Archeolodzy odkryli dwa nieznane miasta Majów

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2014 22:00
Międzynarodowa grupa archeologów odkryła w meksykańskiej puszczy dwa nieznane dotychczas miasta Majów. Jedno z nich zostało nazwane Lagunita, a drugie Tamchen.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ślimaki przysmakiem od paleolitu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 01:00
Ślimaki jedzono na Półwyspie Iberyjskim już w górnym paleolicie, 30 tysięcy lat temu - wynika z badań Katalońskiego Instytutu Paleontologii Człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbliża się jubileuszowy Festyn Archeologiczny

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 00:01
XX Festyn Archeologiczny tym razem odbędzie się pod hasłem „Kamień, brąz, żelazo”. Warto odwiedzić Biskupin w dniach 13–21 września.
rozwiń zwiń