Teatr Polskiego Radia

Każdy żyje jak umie, czyli Skąd się wzięli "Sami swoi"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 13:45
Zapraszamy na szesnasty odcinek powieści radiowej Andrzeja Mularczyka. W obsadzie znakomici polscy aktorzy. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Andrzej Mularczyk

Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marian Opania (Jan), Jarosław Gajewski (Abramek), Grzegorz Kwiecień (Kacper, ojciec Jana), Krzysztof Wakuliński (Dziedzic Czyżewski)

/ 

Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.

W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).

Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.

Odc. 16

Do Krużewników zbliża się armia bolszewicka. Rodzina Jana ostrzega dziedzica Czyżewskiego przed zbliżającym się niebezpieczeństwem i możliwością grabieży. Ślepy dziedzic uznaje jednak, że najcenniejszą rzeczą jaką ma, jest życie. A tego nie ukryje przed czerwoną nawałą.  W podzięce za wieloletnią opiekę i czytanie książek, a także ku pamięci ofiarowuje Maryjce srebrne lusterko, które należało do jego matki. Zresztą to lusterko wznieci nową wojnę między rodziną Jaśka a Denderysami.