Soczi 2014: łyżwiarze szybcy zdobyli brązowy medal!

Paweł Słójkowski 22.02.2014
Radość polskich panczenistów na mecie
Radość polskich panczenistów na mecie, foto: PAP/Grzegorz Momot

Polscy łyżwiarze szybcy wygrali z Kanadyjczykami w wyścigu o trzecie miejsce rywalizacji drużynowej w igrzyskach olimpijskich w Soczi i zdobyli brązowy medal.Chwilę wcześniej minimum srebrny medal wywalczyły polskie łyżwiarki.

Złoto przypadło Holendrom - Janowi Blokhuijsenowi, Svenowi Kramerowi i Koenowi Verweijowi. Srebro wywalczyli Koreańczycy Hyung Jun Joo, Cheol Min Kim i Seung Hoon Lee.

Relacja z 15. dnia igrzysk>>>
Wyścig po medal na czele drużyny rozpoczął Jan Szymański. Kanadyjczycy jechali przez pierwszą część konkurencji szybciej od biało-czerwonych. Ich przewaga zwiększała się systematycznie od 1,4 s do ponad 2 sek.
Polacy jechali jednak bardzo równo i stopniowo odrabiali straty. Na dwa okrążenia przed końcem podopieczni trenera Wiesław Kmiecika dogonili rywali. Fantastyczny występ Polaków zaowocował wynikiem 3.41,94. Mistrzowie olimpijscy z Vancouver Mathieu Giroux, Lucas Makowsky i Denny Morrison stracili do zwycięzców 2,33 s.
Pół godziny później srebrny medal w wyścigu drużynowym zdobyły polskie panczenistki. W sumie biało-czerwoni łyżwiarze szybcy wracają z Soczi z trzema medalami - wcześniej na najwyższym stopniu podium rywalizacji na 1500 m stanął Bródka.
Przed Soczi na podium stawały tylko Polki: Elwira Seroczyńska zdobyła srebrny medal na 1500 m w Squaw Valley w 1960 roku, Helena Pilejczyk brązowy na tych samych igrzyskach, także na 1500 m, oraz drużyna kobiet: Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska i Katarzyna Woźniak brązowy w Vancouver w 2010 roku.

Relacja na żywo:

16:15 - w biegu finałowym wygrali Holendrzy, którzy pewnie pokonali Koreańczyków

16:05 - zapraszamy do wysłuchania Cezarego Gurjewa z radiowej Jedynki i Tomasza Gorazdowskiego z radiowej Trójki, którzy relacjonowali bieg Polaków po brązowy medal

Atak wyglądał Zbigniew Bródka już na mecie:

Autor:
Autor: PAP/Grzegorz Momot

15:58 - panczeniści rozegrali ten bieg fenomenalnie, pokazując rewelacyjny finisz w wyścigu drużynowym i dając Polsce 6 medal na igrzyskach w Soczi

15:56 - I JEST BRĄZOWY MEDAL, REWELACYJNY BIEG POLAKÓW!

15:56 - coraz lepiej, coraz bliżej, odrabiamy straty, fenomenalnie, będzie medal?

15:55 - zaczynamy odrabiać, ale minimalnie, miejmy nadzieję, że nie jest za późno. Przewaga Kanadyjczyków topnieje

15:54 - będziemy musieli odrabiać straty, Kanadyjczycy zaczęli bardzo mocno, ich przewaga rośnie

15:53 - I RUSZYLI!

15:50 - Zbigniew Bródka, Jan Szymański i Konrad Niedźwiedzki kontra Mathieu Giroux, Lucas Makowsky i Denny Morrison. Łyżwiarze szybcy są już gotowi

15:30 - w finale D pań Koreanki przegrały z Norweżkami, a w finale C Kanadyjki były szybsze od Amerykanek. USA nie ma szczęścia do występów przeciwko swoim sąsiadom. Jeszcze tylko kilkanaście minut i doczekamy się występu naszych panczenistów

15:12 - wygląda na to, że przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać na walkę o brązowy medal - panowie mają wystartować o godzinie 15 50, a panie dopiero o 16 15

15:05 - wielkie emocje na Adler Arena, a organizatorzy dają nam czas, żeby się nimi nacieszyć. Panowie wciąż jeszcze nie ruszyli

15:01 - Norwegowie lepsi od Rosjan i 5. miejsce dla nich. Teraz czas na Bródkę, Szymańskiego i Niedźwiedzkiego!

14:58 - czas na Norwegów i Rosjan, po nich będziemy mogli zobaczyć wyścig Polaków i bieg o złoto, w którym faworytami są Holendrzy. Zmierzą się z drużyną Korei Południowej

14:55 - Amerykanie szybsi od Francuzów, czas 3:46.50 to ponad pięć sekund lepszy rezultat od ich przeciwników. 7. miejsce dla USA

14:50 - na lodzie reprezentanci Francji i USA, za chwilę początek wyścigu!

14:44 - już tylko minuty dzielą nas od startu panczenistów. Polacy biegną w finale B, przed ich biegiem będą jeszcze dwa inne, Francuzi zmierzą się z USA o 7. miejsce w finale D, a Norwegowie powalczą z Rosją o pozycję numer 5

14:40 - mamy już pierwszy sobotni medal, panczenistki mają już zagwarantowany srebrny medal, w finale będą walczyć o złoto z Holenderkami

Panczenistki już ze srebrnym medalem. Tak relacjonowaliśmy na żywo>>>

14:30 - Nikt nam nie przyzna brązowego medalu za darmo. Chcielibyśmy pojechać tak dobrze, jak w ćwierćfinale z Norwegią - powiedział Bródka, który tworzy skład biało-czerwonych z Konradem Niedźwiedzkim i Janem Szymańskim.

Rok temu trio Polaków sięgnęło po brąz w MŚ w Soczi w tym samym składzie.
Polacy rewelacyjnie spisali się w pojedynku ze Skandynawami, osiągając czas 3.42,78. To niewiele ponad sekundę mniej od rekordu kraju, ustanowionego na super szybkim torze w Calgary przed kilkoma miesiącami - 3.41,72.