Wtorek 18, grudnia
godz. 7:00 PORANEK - historia choinki i ozdób choinkowych.
Zwyczaj ustawiania w domu na Boże Narodzenie świerkowego lub jodłowego drzewka i ozdabiania go orzechami, cukierkami, jabłuszkami i mnóstwem woskowych świeczek przejęliśmy od Niemców. Jak czytamy w „Encyklopedii staropolskiej” Zygmunta Glogera, stało się to między rokiem 1795 a 1806. Choinka zastąpiła wcześniejsze wigilijne przybrania – zawieszane pod sufitem i ozdabiane wierzchołki sosny, jodły lub świerku, tak zwane podłaźniczki.
W dawnej Polsce, zanim na drzewku zaczęły królować szklane bombki, większość ozdób robiły dzieci. Tylko bombki, anielskie włosy i srebrny proszek do posypywania gałęzi kupowano w mieście – pozostałe zabawki i świecidełka robiono samemu. Łańcuchy klejono z kolorowych bibułek i słomek, złotą farbką malowano szyszki i włoskie orzechy, z wydmuszek jaj wyczarowywano aniołki i ptaszki, wycinano papierowe gwiazdy. Do zawieszania na choince przygotowywano także polskim zwyczajem rozmaite smakołyki – oprócz orzechów, jabłka, figi, cukierki w błyszczących papierkach, pierniki, ciasteczka, czekoladki i marcepany.
Piątek, 21 grudnia
godz. 7:00 PORANEK
Inspiracje z całego świata na przystrajanie świąteczne domu.
godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM
Świąteczne gotowanie. O tym, jakie dokładnie potrawy powinny znaleźć się na naszych świątecznych stołach i jak dzieci mogą uczestniczyć w ich przygotowaniach opowiedzą goście audycji: Katarzyna Woźnicka z Fundacji Szkoła na Widelcu i Patryk Piskorz, czternastoletni uczestnik konkursu Masterchef Junior.
Sobota, 22 grudnia
godz. 9:00 OPOWIEŚCI LUDÓW ŚWIATA
Opowieści Wigilijne
godz. 12:00 BAJKOWY OGRÓD
Wszystko o choinkach. O drzewach iglastych. Jakie najlepiej sprawdza się na święta. Czy kupić żywą czy lepiej sztuczną?
godz. 15:00 DAWNO, DAWNO TEMU...
Święta Bożego Narodzenia w czasach króla Jana III.
godz. 21.00 DZIECKO W DRODZE
Ziemia Święta. Izrael i Palestyna, Jerozolima, Betlejem, Pustynia Negev, czy Wzgórza Golan, jeśli pojawiają się na czołówkach gazet, czy w serwisach informacyjnych, to często w kontekście konfliktów i wojen. Magda, Sergiusz i ich pięcioletni syn – Wili pojechali sprawdzić jak w rzeczywistości wygląda dziś Ziemia Święta i czy można tam bezpiecznie podróżować całą rodziną odwiedzając najświętsze miejsca trzech wielkich religii.
Niedziela, 23 grudnia
godz. 12:00 ZWIERZYNIEC
Zwierzęta z szopki bożonarodzeniowej. Co symbolizuje każde z tych zwierzątek w naszej tradycji chrześcijańskiej?
Poniedziałek, 24 grudnia
godz. 10:00 MUZYCZNE PODRÓŻE
Kolęda - kiedy powstały kolędy, i kiedy się je śpiewa.
godz. 11:00 LESZEK I MIŚ MICHAŚ
W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę. Leszek tłumaczy misiowi dlaczego nie można zasiadać do wigilijnego stołu przed pojawieniem się znaku na niebie.
godz. 15:00 POPOŁUDNIK
Tradycje Wigilijne w Polsce – opowiemy o tym jakie zwyczaje panują w Polskich domach w wieczór wigilijny obecnie, a jakie panowały kiedyś, oraz skąd się to wzięło (dlaczego 12 potraw, po co wolne miejsce przy stole, dlaczego dostajemy prezenty, co symbolizuje pierwsza gwiazdka).
godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM
Śpiewanie kolęd z Justyną Reczeniedi, polską śpiewaczką operową.
godz. 21:00 STREFA RODZICA
Jak wprowadzić dzieci w świat duchowości – jak przekazać dziecku, że poza tym co namacalne (ciało) jest jeszcze uduchowienie i coś w co można wierzyć. Rozmowa z księdzem i psychologiem.
Wtorek, 25 grudnia
godz. 8:00 PORANEK
Wyprawa na wyspę Bożego Narodzenia – gdzie jest taka wyspa, co i kogo możemy tam spotkać, skąd taka nazwa.
godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM
Święta w Hiszpanii i Włoszech. W Hiszpanii na dwa dni przed Wigilią odbywa się wielka świąteczna loteria, podczas której losowane są duże kwoty pieniężne. Wigilia rozpoczyna się uroczystościami ulicznymi. Przeważnie są to parady mieszkańców, ubranych w stroje ludowe, w towarzystwie udekorowanych wstążkami zwierząt. Parady odbywają się w asyście muzyki ludowej, trąbek, bębenków i piszczałek. We Włoszech kolacja wigilijna składa się z 13 dań, o jedno więcej niż w Polsce. Są one oparte na bazie rybnej i jak to wiadomo we Włoszech połączone z makaronami pod różnymi postaciami.
Środa 26 grudnia
godz. 15:00 POPOŁUDNIK
O zwyczaju kolędowania. W drugi dzień świat Bożego Narodzenia Kościół rzymskokatolicki obchodzi uroczystość św. Szczepana, pierwszego męczennika. Tego dnia zaczynają chodzić kolędnicy.
godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM
Zimowa wyprawa na Alaskę. Po tej dzikiej i mroźnej oprowadzi nas Sylwia Lisowska - organizatorka takich wypraw.
godz. 21:00 STREFA RODZICA
Co zrobić, żeby świąteczna atmosfera została z nami jak najdłużej? Opowiedzą nam o tym goście: Justyna Bednarek - pisarka, Janusz Wardak - ojciec w wielodzietnej rodzinie oraz Sabina Zalewska, psycholog.
Sobota, 29 grudnia
godz. 9:00 OPOWIEŚCI LUDÓW ŚWIATA
Opowieści o Nowym Roku z różnych zakątków świata.
godz. 12:00 BAJKOWY OGRÓD
Co wydarzyło się w całym 2018 roku w świecie przyrody, natury. Czy świat się zmienia? Czego możemy sobie życzyć na następny rok w królestwie roślin i jak możemy pomoc królestwu, które nas otacza i dzięki któremu żyjemy.
godz. 15:00 DAWNO, DAWNO TEMU...
Sylwester i inne wyjątkowe wydarzenia na dworze w Wilanowie.
godz. 21.00 DZIECKO W DRODZE
Zakopane - zimowa stolica Polski
W sylwestrowy weekend do miasta, w którym na co dzień żyje i pracuje 28 tys. mieszkańców, przyjeżdża 100.000 gości. W ciągu całego roku będzie ich aż trzy miliony, ale jest coś magicznego w powitaniu Nowego Roku pod Tatrami. Sergiusz, który jest zakopiańczykiem prowadzi Magdę i pięcioletniego Wilhelma do swoich ukochanych miejsc, które pamięta z dzieciństwa spędzonego pomiędzy Krupówkami a Giewontem. Odwiedzą Stary Cmentarz, gdzie znajduje się m.in. grób Kornela Makuszyńskiego, autora przygód Koziołka Matołka, zjadą na nartach z Lipek – najsłynniejszej zakopiańskiej „oślej łączki”, pójdą do Muzeum Karola Szymanowskiego, do pracowni lutniczej na ulicy Kościeliskiej i odwiedzą Willę Pod Jedlami, związaną ze Stanisławem Witkiewiczem i dwiema słynnymi poetkami: Marią Pawlikowską Jasnorzewską i Magdaleną Samozwaniec.
Niedziela, 30 grudnia
godz. 12:00 BAJKOWY OGRÓD
Zwierzęta a sylwester, czyli wszystko o tym jak przygotować naszych zwierzęcych przyjaciół do powitania nowego roku. Również podsumowanie mijającego roku w świecie zwierząt i porady, co robić, aby żyło nam się ze zwierzakami lepiej.
Poniedziałek, 31 grudnia
godz. 15:00 POPOŁUDNIK
Po co w noc sylwestrową w Rio de Janeiro ludzie ubierają się na biało, a w Edynburgu spacerują z pochodniami? W jakim celu Hiszpanie jedzą winogrona na czas? Dlaczego Duńczycy rzucają talerzami w drzwi swoich przyjaciół? O zwyczajach sylwestrowych na świecie.
godz. 18:00 PODWIECZOREK Z FILIPEM I LEOPOLDEM
Królik Filip Karocki i Lew Leopold Grzywa przygotowują imprezę sylwestrową w domu.
godz. 21:00 STREFA RODZICA
Jak przygotować bal karnawałowy dla dzieci. Rozmowa z organizatorem eventów, panią Patrycją LIpińską, oraz osobami prowadzącymi animacje podczas takich imprez i rodzicami.
Wtorek, 1 stycznia
godz. 8:00 PORANEK
Jak dobrze zaplanować rok? O planowaniu i kalendarzach.
godz. 11:00 LESZEK I MIŚ MICHAŚ
Miś Michaś i Nowy Rok, jakie plany ma Miś na kolejny rok.