Goście

idem Aslan
idem Aslan

Çiğdem Aslan

15 maja 2014. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Kurdyjska wokalistka urodzona w Stambule. W 2013 roku wydała swoją pierwszą solową płytę „Mortissa”. Artystka nawiązuje  w niej w intrygujący i nowy sposób do tradycji rebetiko, pieśni nazywanych „bluesem Morza Egejskiego”. Ich rozkwit przypada na wczesne lata dwudzieste ubiegłego stulecia, w czasie przymusowych migracji ludności Turcji i Grecji. Te „słodko-gorzkie” pieśni ludzi miłujących wolność, zakazane początkowo przez władze, zarówno greckie, jak i tureckie, dziś stały się wizytówką greckiej kultury.

Płyta „Mortissa” (silna, niezależna) to emocjonująca muzyczna opowieść o tej części Morza Śródziemnego. Śpiewane po turecku i grecku pieśni to wspaniałe historie; opowiadają one nie tylko o niezwykłych miejscach, czasach i ludziach, lecz także o mojej osobistej życiowej drodze – pisze Çiğdem Aslan. Na jej wyjątkowo subtelne interpretacje składają się muzyczne doświadczenia sięgające wielu tradycji. Artystka swobodnie porusza się w różnych stylach regionalnych, śpiewa po kurdyjsku, grecku, bułgarsku, romsku i w ladino. Pochodzi z rodziny kurdyjskich alawitów, dla których muzyka jest jednym z kluczowych elementów kultury, dorastała otoczona bogactwem swojej tradycji. Śpiewanie rozpoczęła w domu rodzinnym, a pierwsze występy dawała już podczas studiów na uniwersytecie w Stambule. Wykonywała zarówno rebetiko, jak i pieśni sefardyjskie. W 2003 roku zamieszkała w Londynie i tam związała się z Dunav Balkan Group. W 2008 roku natomiast dołączyła do jednego z najlepszych w Wielkiej Brytanii zespołów grających muzykę klezmerską i bałkańską: She’Koyokh Klezmer Ensemble. Od roku 2009 realizuje autorski projekt „Songs of Smyrna” poświęcony pieśniom dawnej Smyrny, a wspólnie z Tahirem Palalim (lutnia baglama) wykonuje pieśni ludowe Anatolii. Uczestniczyła w projekcie „Nefesh” Raphaela Rogińskiego poświęconym tradycji muzycznej Żydów sefardyjskich, głównie z regionu północnej Grecji i Turcji.


Wykonawcy:
Çiğdem Aslan – śpiew
Nikos Baimpas – kanun
Michalis Kouloumis – skrzypce
Paul Tkachenko – kontrabas
Vasilis Sarikis – perkusja, śpiew
Pavlos Melas – gitara

Karolina Cicha  Spółka feat. Bart Pałyga Wieloma językami
Karolina Cicha Spółka feat. Bart Pałyga Wieloma językami

Karolina Cicha & Spółka feat. Bart Pałyga "Wieloma językami"

16 maja 2014. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Podlaskie – pogranicze Wschodu i Zachodu. Oprócz Polaków tereny te zamieszkują Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Rosjanie, Tatarzy, Cyganie. Przed wojną mieszkali tu i tworzyli Żydzi. Miejsce, w którym wierzy się wieloma religiami, mówi wieloma językami. Nie dziwi zatem fakt, że to właśnie tu zrodziła się idea języka esperanto – w tym wielokulturowym środowisku wychowywał się Ludwik Zamenhof.

Na koncert „Wieloma językami” składają się utwory w językach mniejszości zamieszkujących województwo podlaskie. Usłyszymy pieśni w jidysz, w języku Cyganów nizinnych, po białorusku, po polsku, rosyjsku, litewsku, ukraińsku i po tatarsku.

Zespół używa ponad 13 instrumentów zarówno etnicznych, jak i elektronicznych. Podczas koncertu obok nowoczesnych samplerów i looperów zabrzmią instrumenty takie, jak morinhuur, dotar, drumla, duduk, akordeon, fujarka, mandola, a także śpiew alikwotowy.

Projekt „Wieloma językami” cieszy się uznaniem w kraju i za granicą. Koncert został zaprezentowany w Belwederze na zaproszenie pary prezydenckiej, na Festiwalu Art Pole na Ukrainie, Festiwalu Suklegos na Litwie oraz na największym festiwalu etnicznym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej: Warszawskim Festiwalu „Skrzyżowanie Kultur”.

W 2014 roku Karolina Cicha i Bart Pałyga zagoszczą m.in. na Etnoporcie, na folkBALTICA Festival w Niemczech oraz 35th Euroradio Folk Festival w Szwecji. Oprócz Grand Prix Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” artyści zdobyli nagrody indywidualne: Karolina Cicha otrzymała Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena za osobowość i ekspresję sceniczną, a Bart Pałyga Nagrodę Specjalną „Złote Gęśle”.

Kayhan Kalhor  Erdal Erzincan (Iran, Turcja)
Kayhan Kalhor Erdal Erzincan (Iran, Turcja)

Kayhan Kalhor & Erdal Erzincan (Iran, Turcja)

17 maja 2014. Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Kayhan Kalhor – wirtuoz perskiej liry kemencze (kamānche, kamāncha). Urodził się w Teheranie w rodzinie kur- dyjskiej. Swoją muzyczną karierę rozpoczął w wieku lat siedmiu. Już po pięciu latach nauki został zaproszony do współpracy z Narodową Orkiestrą Radia i Telewizji Iranu. W wieku lat siedemnastu rozpoczął pracę z jedną z najbar- dziej prestiżowych organizacji artystycznych w Iranie: Shayda Ensemble of the Chavosh Cultural Center. Jako młody muzyk wiele podróżował po Iranie, szczególnie do regionów o bogatej tradycji muzycznej – Korosanu i Kurdystanu. Od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych.
Kayhan Kalhor jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów irańskich. Jako solista współpracował m.in. z Filharmonikami Nowojorskimi oraz Orchestre National de Lyon. Jest założycielem zespołu Dastan, Ghazal, w którym łączy tradycje indyjskie z muzyką perską. Współpracował także z wybitnymi śpiewakami perskimi: Mohammadem Rezą Shajarianem oraz Shahramem Nazerim. Większość jego ostatnich albumów była nominowana do nagrody Grammy („Faryad”, „Without You”, „The Rain”). W 2008 roku ukazała się płyta „Silent City”, nagrana z zespołem Brooklyn Rider z USA.

Erdal Erzincan – wirtuoz baglamy (saz), lutni długoszyjkowej. Urodził się w Erzumrum w 1971 roku. Od najmłodszych lat fascynował się muzyką tradycyjną swojego regionu.
W roku 1985, po kilku latach nauki gry na baglamie, przeniósł się do Stambułu, aby uczyć się w słynnej Arif Sag Music School. Studia kontynuował w Istanbul Technical University, gdzie zaczął rozwijać nową technikę wykonawczą (gra palcami zamiast plektronem).
Jego pierwszy album, „Tore”, który ukazał się w 1994 roku, stał się przepustką do międzynarodowej kariery. Od lat dziewięćdziesiątych Erdal współpracował m.in. z Filharmonikami Kolońskimi, Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną, muzykami z Turcji: Arifem Sağiem, Erolem Parlakiem i Yılmazem Çelikiem.
Pierwsze spotkanie Erdala z Kayhanem Kalhorem zaowocowało wspólną płytą „The Wind”, która ukazała się w 2004 roku nakładem ECM. Muzycy spotkali się ponownie po prawie dziesięciu latach, aby wspólnie stworzyć kolejny album „Kula Kulluk Yakışır Mı” (ECM 2013). Tytuł płyty jest hołdem złożonym wybitnemu wirtuozowi baglamy Muhlisowi Akarsu (1948-1993). Podczas koncertu muzycy tworzą mistyczny spektakl oparty o improwizację, inspirując się zarówno tradycją Anatolii, jak i Persji.
Wykonawcy:
Kayhan Kalhor – kemencze
Erdal Erzincan –  bağlama

***

Sponsorem koncertu jest firma DECO

/

KONTAKT

Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA

Program 2, Radiowe Centrum Kultury Ludowej
al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa

telefon: 22 64 55 301
nowatradycja2@polskieradio.pl

  • Patroni medialni
    Program Drugi Polityka Folk24
  • Partner Festiwalu
    CULTURE.PL
  • Współproducent Festiwalu
    Narodowy Instytut Audiowizualny