Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2014
Section01 - menu
Section08, 09 - artykułowa

Brazylia 2014: "Luis Suarez nie rozumie, co zrobił"

PAP
Paweł Słójkowski 25.06.2014
Luis Suarez podczas kłótni z arbitrem podczas meczu Urugwaj - Włochy
Luis Suarez podczas kłótni z arbitrem podczas meczu Urugwaj - Włochy, foto: PAP/EPA/EMILIO LAVANDEIRA JR

Psychologowie sportu podkreślają, że emocje w sporcie są nieraz tak duże, że w mózgu zawodnika wyłącza się kontrola postępowania.

>>>14. dzień mundialu na żywo<<<

- W sporcie zdarzają się zupełnie niekontrolowane zachowania i reakcje. W obliczu rywalizacji i związanego z nią stresu wyłącza się w mózgu kontrola nad postępowaniem człowieka, który wchodzi bądź znajduje się w stanie gorączki startowej. W efekcie tego mamy do czynienia z niekontrolowanymi wydarzeniami, a zachowania stają się nawet zwierzęce. Wtedy też zawodnik nie rozumie swojego czynu i tak mogło być w przypadku Suareza - uważa Marek Graczyk, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i szef psychologów PKOl.

Jego zdaniem, sport to realna walka, w której uzewnętrzniają się atawizmy, czyli zachowania nietypowe, charakterystyczne dla odległych przodków człowieka.

- Praca z psychologiem może pomóc w niewielkim stopniu. Niewykluczone, że takie negatywne zachowania będą się u urugwajskiego piłkarza pojawiać także w przyszłości - dodał Graczyk.

>>>Kanibal wrócił. Urugwaj lepszy od Włochów... o gryz<<<

Z kolei Paweł Habrat, który w przeszłości współpracował m.in. z piłkarską reprezentacją Polski, przyznał, że bardzo trudno jest jednoznacznie określić powody nietypowych zachowań sportowców, zwłaszcza w piłce nożnej, której nieodłączną częścią są wielkie emocje.

Najważniejszymi elementami decydującymi o takich zachowaniach, w jego opinii, są umiejętność radzenia sobie z presją, z emocjami oraz cechy temperamentu i osobowości.

- Każdy doskonale wie, że futbol to dyscyplina sportu, w której emocje stanowią nieodłączną część rywalizacji. Często u sportowców pojawiają się różne nastroje, jak złość, strach, radość czy też smutek. To one sprawiają, że często oglądamy rzeczy i zachowania, które trudno zrozumieć i racjonalnie wytłumaczyć, dlaczego się pojawiły. Czasami wydaje się nam, że zawodnik znajduje się w jakimś stanie emocji, ale my tylko interpretujemy sytuacje, a nie wiemy, co przeżywa w danym momencie - powiedział Habrat.

Jego zdaniem sportowcy grający na najwyższym poziomie ulegają emocjom, co jest naturalne.

- Wydaje się jednak konieczne, aby potrafili je kontrolować. Często zawodnicy wypracowują sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w grze pod olbrzymią presją na wielkich imprezach. Nie wszystkim się to jednak udaje. A decyzja, czy podjąć współpracę ze specjalistą powinna należeć do samego sportowca - podkreślił Habrat.

We wtorek w 79. minucie meczu Urugwaju z Włochami Suarez ugryzł Giorgio Chielliniego. Incydent umknął uwadze meksykańskiego sędziego Marco Rodrigueza, a Urugwajczyk zaprzeczył, że wbił zęby w ramię rywala.

W przeszłości Urugwajczyk już dwa razy był karany za podobne zachowanie w trakcie spotkań klubowych.

Geneza wybryków Suareza. "On zawsze walczył o przetrwanie"

SNTV/x-news

ps, man

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!