Nauka

Powstaje najszybszy komputer w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 16:18
Naukowcy zapowiadają, że superkomputer znajdzie miejsce wśród sześćdziesięciu najszybszych na świecie. Maszyna jest budowana w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku z myślą o wsparciu polskiej energetyki.
Audio
  • Powstaje najszybszy komputer w Polsce (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Superkomputery w siedzibie NASA
Superkomputery w siedzibie NASAFoto: Wikipedia/Trower, NASA

Będzie też wykorzystana w wielu innych zastosowaniach. Jej poprzednik wspierał na przykład projekt realizacji filmu "Warszawa 1935". Nowy superkomputer można porównać do 20 tysięcy komputerów osobistych, dobrej klasy, znajdujących się w naszych domach. Będzie on miał moc 500 TFLOPS-ów, czyli wykonywa 1012 operacji na sekundę na liczbach zmiennoprzecinkowych, czyli ułamkach.
Porównując do tego, który obecnie znajduje się w Świerku, nowy komputer będzie liczył przynajmniej 20 razy szybciej. - Oznacza to, że możemy zwiększyć również precyzję rozwiązania problemu, nad którym pracujemy - wyjaśnia Adam Padee, szef Działu Infrastruktury Obliczeniowej Centrum Informatycznego Świerk.

Kiedyś wykorzystywano przy budowie superkomputerów wyspecjalizowane komponenty. Teraz na świecie jest tendencja, by wykorzystywać te same komponenty, które znajdziemy w popularnych, domowych komputerach. Są one tylko trochę inaczej obudowane.
Dwa największe problemy, jakie występują przy budowie komputera to zasilanie i chłodzenie. Procesory będą chłodzone cieczą, co jest dużym wyzwaniem technologicznym, gdyż woda i elektronika nie bardzo się lubią. Dlatego do chłodzenia będą wykorzystywane inne ciecze.
Dr Krzysztof Nawrocki, szef Działu Aplikacji Centrum Informatycznego Świerk, podaje przykłady działań, do jakich będzie wykorzystywany superkomputer. - Będziemy badać pewne zjawiska, jakie zachodzą w sieciach przesyłowych. Np. jak wpływa włączanie do sieci elektrowni wiatrowych i jak te elektrownie w dużej skali wpływają na stabilność systemu energetycznego w całej Polsce - wyjaśnia. Można też symulować działanie różnych urządzeń. Zamiast wydawać pieniądze na budowę wielu prototypów, można komputerowo sprawdzić, jak będą one funkcjonowały.
Rozmawiała Dorota Truszczak.
(ag)

Czytaj także

Sieci neuronowe, czyli jak nauczyć komputery myślenia

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 21:10
Komputer, który sam rozwiązuje skomplikowane problemy i uczy się na własnych doświadczeniach. To już nie science-fiction, ale codzienność informatyków. Czy mamy się czego obawiać?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Program komputerowy, który odczytuje sny

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 21:17
Nowa japońska maszyna może częściowo odczytywać ludzkie sny. O swoim wynalazku naukowcy piszą w prestiżowym tygodniku "Science".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najszybszy komputer świata made in China!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 11:33
Komputer wyprodukowany w Chinach znalazł się na szczycie listy najpotężniejszych superkomputerów świata. Chińczycy zdetronizowali swych rywali z USA.
rozwiń zwiń