Nauka

Gry komputerowe mają również dobroczynne skutki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 00:05
Odciągają od nauki, wywołują agresję, pożerają czas. Martwisz się, że twoje dziecko godzinami tkwi przed komputerem i gra? Nie przejmuj się aż tak bardzo.

Okazuje się, że gry komputerowe nie tylko szkodzą. Z badań prowadzonych przez profesor Daphne Bavelier z amerykańskiego uniwersytetu Rochester wynika, że tak zwane gry akcji rozwijają mózg i zmysł wzroku, uczą też koncentracji.

Profesor Bavelier prowadziła badania na grupie ochotników. Na początku zbadano ich wzrok, potem podzielono na mniejsze grupy, w których grali w różne rodzaje gier - od logicznych i edukacyjnych, poprzez proste "strzelanki", aż po strategiczne gry akcji.

Po dwóch tygodniach grania godzinę dziennie stwierdzono, że wzrok tych, którzy grali w gry wymagające największej koncentracji i szybkości, znacząco się poprawił. U pozostałych nie odnotowano żadnej różnicy.

Wynik badania może wydawać się kontrowersyjny. No bo czy wzrok może ulec poprawie od uporczywego wpatrywania się w ekran komputera? Według amerykańskiej profesor jest to możliwe - a to dlatego, że pozytywne zmiany pojawiają się nie w samym oku, a w mózgu.

Badania prowadzone przez Daphne Bavelier wykazały też, że granie w gry akcji uczy koncentrowania się - co przeczy dotychczasowemu przekonaniu, że jest dokładnie odwrotnie i że gry akcji mogą wywołać u dzieci ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. Profesor Bavelier podkreśla jednak, że nie namawia do siedzenia przez komputerem całymi godzinami - bo to na pewno przynosi więcej szkody niż pożytku.

(ew/IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia medycyna