Nauka

Rak prostaty może być przenoszony drogą płciową

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 21:00
Potrzeba dodatkowych dowodów. Dane badaczy wskazują jednak, że ten rodzaj raka jest powodowany zakażeniem pasożytniczym nabywanym podczas stosunku.
Rak prostaty może być przenoszony drogą płciową
Foto: SXC

Wiele nowotworów to wynik zakażenia. Rak prostaty może wkrótce poszerzyć tę listę.

Naukowcy z University of California zbadali komórki raka prostaty w laboratorium. Okazało się, że infekcja zwana rzęsistkowicą przyspiesza jego rozwój.

Na razie stwierdzono relację pomiędzy zakażeniem tym pasożytem i rakiem prostaty. Wyniki badań sugerują, że panowie zakażeni rzęsistkowicą stają się bardziej podatni na rozwój nowotworu tego typu. To dlatego, że rzęsistkowica powoduje wydzielanie proteiny, która ułatwia powstawanie zapaleń i rozwój komórek rakowych. Musi to jeszcze zostać potwierdzone kolejnymi badaniami.

Jak zauważają badacze z Kalifornii w artykule opublikowanym na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), rzęsistkowica to jedna z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową, a najczęstsza niewirusowa. Atakuje osoby obu płci i bardzo często nie powoduje żadnych szczególnie dokuczliwych objawów.

Rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów u mężczyzn. Ryzyko zachorowania wzrasta po siedemdziesiątce.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA
Czytaj także

Co może medycyna w czasach genomowych?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 22:00
Leki mogą być zupełnie spersonalizowane. A przez to skuteczniejsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Specjalista chorób dziecięcych: rozsądny rodzic woli szczepić

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 10:17
- Jeżeli na jednej szali położymy ryzyko działań ubocznych szczepienia, takich jak spuchnięcie ręki, ból, stan podgorączkowy, czy nawet gorączkowe drgawki, a na drugiej szali - powikłania z powodu niezaszczepienia, to nie ma wątpliwości, co wybrać - mówił w Jedynce prof. Andrzej Radzikowski.
rozwiń zwiń