Nauka

Statystyczny nauczyciel w 2014 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 17:00
Statystycznie jest kobietą, ma 42 lata, ma wyższe wykształcenie i jest zadowolony ze swojej pracy. Tak wygląda przeciętny, współczesny nauczyciel w Polsce według badań Instytutu Badań Edukacyjnych.

Andrzej Wichrowski z IBE tłumaczy jednak, że nauczyciele najbardziej narzekają na kwestie związane z prestiżem zawodu, zarobkami i przeciążeniem. Na zarobki narzeka każdy Polak, więc tutaj nauczyciel niczym specjalnie się nie wyróżnia. Problem z prestiżem polega na tym, że zawód jako taki jest dość wysoko ocenianiu, gorzej to wypada w indywidualnych kontaktach na linii rodzic-pedagog.

Jeśli natomiast chodzi o przeciążenie to nauczyciele narzekają na nadmiar pracy, wynikający chociażby z ciągle zmieniających się przepisów, które muszą oni znać na bieżąco.

Wynagrodzenie nauczycieli zależy od ich stopnia zawodowego i od wielu dodatków. Średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego wynosi 5 tysięcy złotych. Sławomir Broniarz zwraca jednak uwagę, że w tym wypadku pensja zasadnicza takiego pedagoga to jest 3100 złotych brutto.

Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego dodaje, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat zniknęło ponad 5 tysięcy szkół. A to oznaczało zwolnienia nauczycieli, również w tym roku. Zmniejszenie etatu mogło dotyczyć około 12 tysięcy nauczycieli. Szacunki mówią też o 3,5 tysiącach osób, które straciły pracę.

W Polsce mamy 650 tysięcy nauczycieli. 2/3 z nich to ludzi którzy uczą przedmiotów ogólnokształcących. Pozostali zajmują się przedmiotami zawodowymi, to są tez opiekunowie w bursach czy internatach.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: edukacja NAUKA
Czytaj także

Nauka na dwie zmiany. Coraz więcej szkół z takim rozwiązaniem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 20:05
Nawet w co piątej szkole podstawowej lekcje odbywają się na dwie zmiany - wynika z danych ujawnionych przez resort edukacji narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy się starzeją. Brakuje ludzi młodych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 16:06
Do roku 2020 Unia Europejska potrzebuje miliona naukowców, dlatego w Polsce i całej Unii Europejskiej systematycznie rosną nakłady finansowe na naukę. W Polsce w 2015 roku z budżetu państwa wydatki na naukę wzrosną o 10%.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzecznik Praw Dziecka: w polskiej edukacji potrzeba "Siłaczek" i "Siłaczy"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 10:22
Wychowanie i nauczanie to zadanie niezwykle odpowiedzialne. To od dorosłych zależy, na jakiego dorosłego wyrośnie dziecko - przypomniał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w liście do nauczycieli z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Edukacji Narodowej.
rozwiń zwiń