Nauka

„The Economist” pisze o dzieciach trojga rodziców

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 23:00
Wielka Brytania może stać się pierwszym krajem, dopuszczającym zapłodnienie in vitro z materiałem genetycznym od trojga rodziców. Ustawę w tej sprawie przyjęła Izba Gmin. Musi ją jeszcze zaakceptować Izba Lordów.
Audio
  • „The Economist” pisze o dzieciach trojga rodziców (R. Motruik / IAR)
The Economist pisze o dzieciach trojga rodziców
Foto: Glow Images/East News

Wpływowy tygodnik The Economist pisze, że "byłaby to wartościowa lekcja dla innych krajów, bo zyski z takiej procedury są większe od potencjalnych strat".

Chodzi o przypadki, w których zarodek miałby materiał genetyczny ojca, matki i niewielką domieszkę DNA drugiej kobiety. Celem takiego działania byłoby wykluczenie ciężkich chorób genetycznych, które dziś są nieuleczalne i śmiertelne. W Wielkiej Brytanii tak zwane choroby mitochondrialne ma jedno na sześć i pół tysiąca rodzących się dzieci.

Według tygodnika „The Economist”, dzieci warto chronić przed tymi chorobami. Autorzy artykułu piszą, że kontrargument, czyli strach przed ingerencją w materiał genetyczny, jest niewystarczający. Za niedopuszczalne z etycznego punktu widzenia uznawano swego czasu tak powszechne dziś zabiegi, jak cesarskie cięcie, przeszczep narządu czy transfuzję krwi.

Zdaniem brytyjskich komentatorów, zatrwierdzenie ustawy przez Izbę Lordów jest właściwie pewne. Jeśli tak się stanie, nową technikę można by stosować od października.

(IAR)

Czytaj także

Wspomnienia mogą być dziedziczone

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 00:02
To niewiarygodne, ale tak wynika z badań na zwierzętach. Doświadczenia poprzednich pokoleń można przekazać w DNA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy znaleźli klucz do długowieczności we krwi 115-latki

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 21:00
Zmarła w 2005 roku. Do końca zachowała zdrowie i ostrość umysłu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka Brytania: będą dzieci trojga rodziców

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 17:00
Wielka Brytania może stać się pierwszym krajem, w którym dzieci rodzone dzięki metodzie in vitro będą miały troje genetycznych rodziców. Rząd ogłosił propozycje regulacji prawnych w tej sprawie.
rozwiń zwiń