Nauka

Australia: wyginął co dziesiąty ssak

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 23:55
W Australii szybko giną ssaki. Kraj ten stracił jedną dziesiątą gatunków w ciągu ostatnich dwustu lat. Tak szybkiej zagłady ssaków nie ma nigdzie na świecie.
Audio
Australia: wyginął co dziesiąty ssak
Foto: glo


Angielskie pojęcie, jakie stosują ekolodzy, to w wolnym tłumaczeniu na polski „biologiczna masakra”. Częściowo jest to wina człowieka: wiele ssaków padło ofiarami przywiezionych z Europy drapieżników, takich jak zdziczałe koty czy lisy.

- Tych przyczyn jest więcej. Groźne są na przykład pożary, ale koty i listy to powód numer jeden - mówi australijskiemu radiu ABC John Woinarski z australijskiego Uniwersytetu Darwina.

Od 1788 roku 11 procent z 273 gatunków australijskich ssaków lądowych wyginęło; jedna piąta jest zagrożona. Trudno się dziwić: na kontynencie jest około 20 milionów dzikich kotów - piszą autorzy badań w tygodniku Amerykańskiej Akademii Nauk.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: Australia biologia NAUKA
Czytaj także

Ptaki słyszą tornado zanim nadejdzie

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 22:22
Ptaki w USA słyszały zbliżające się gigantyczne tornado i z dużym wyprzedzeniem uciekły przed kataklizmem. Pozwoliła im na to prawdopodobnie zdolność odbierania dźwięków o bardzo niskich częstotliwościach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietrzeźwe ptaki gorzej śpiewają

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2014 23:30
Nietrzeźwe ptaki podczas śpiewu... trochę bełkoczą. Tak twierdzą naukowcy, którzy upijali zeberki timorskie, na potem je nagrywali i analizowali ich artykulację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy in vitro uratuje nosorożce?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 12:00
Zapłodnienie in vitro może okazać się skuteczną metodą na uratowanie krytycznie zagrożonego gatunku. Światowi eksperci rozmawiali w Kenii o tym, jak nie dopuścić do wyginięcia nosorożców białych północnych.
rozwiń zwiń