Nauka

Geniusza łatwo rozproszyć

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 21:11
Z badań wynika, że osoby kreatywne mają problem z ignorowaniem nieistotnych bodźców sensorycznych. Podatność na rozproszenie pomaga im w kreatywności, ale przeszkadza w ukończeniu zadania.
Z pracy dramatopisarza w Polsce utrzymuje się nieliczne grono autorów. Większość traktuje to jako dodatkowe zajęcie
Z pracy dramatopisarza w Polsce utrzymuje się nieliczne grono autorów. Większość traktuje to jako dodatkowe zajęcieFoto: Glow Images/East News

Od lat naukowcy poszukują tajemnicy kreatywności. Okazało się, że może być powiązana z nieumiejętnością utrzymania uwagi.

Naukowcy z Uniwersytetu Northwestern (USA) postanowili sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje związek między kreatywnością a selektywnością uwagi, czyli zdolnością do ignorowania nieistotnych bodźców.

Przebadali 97 uczestników. Każdy z nich wypełniał Kwestionariusz Osiągnięć Twórczych (Creative Achievement Questionnaire) mierzący poziom kreatywności w codziennym życiu, wykonywał test na myślenie dywergencyjne (umiejętność generowania w określonym czasie jak największej ilości oryginalnych i nowatorskich odpowiedzi na zadane pytanie) oraz przechodził badanie neurofizjologiczne, analizujące wydajność uwagi podczas filtrowania informacji.

Osoby, które mogły pochwalić się wysokim poziomem kreatywności w życiu codziennym, charakteryzowały się dużą przepuszczalnością uwagi – nie potrafiły ignorować nieistotnych bodźców i łatwo ulegały rozproszeniu.

"Dziurawa uwaga" może pomagać ludziom myśleć niestandardowo, bo dzięki niej wkomponowują oni w przedmiot swojego zainteresowania pomysły pochodzące z "zewnątrz", wyjaśniają badacze na łamach pisma "Neuropsychologia"

Innymi słowy, jak mówi współautorka badania Darya Zabelina, przepuszczalność uwagi cechująca jednostki o wysokim stopniu kreatywności ma swoje zalety, bo choć utrudnia koncentrację, to jednocześnie poszerza zakres odbieranych bodźców, co ułatwia tworzenie nietypowych skojarzeń.

(ew/PAP/Washington Post)

Czytaj także

Naukowcy wszczepili myszom fałszywe wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:00
Wyniki badan publikuje „Science”. Pomagają zrozumieć, w jaki sposób w mózgu człowiek tworzą się wspomnienia nie mające związku z rzeczywistością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy stworzyli ducha

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2014 22:00
A dokładniej: uczucie, że ktoś jest obok, chociaż go nie ma. Jak twierdzą, źródło tego, co potocznie nazywamy "duchami" tkwi w mózgu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmienić złe nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 11:00
Aż 45-90 proc. codziennych czynności wykonujemy automatycznie. Niestety zmiana złych nawyków jest trudna, bo przyzwyczajeń łatwiej się nauczyć niż oduczyć.
rozwiń zwiń