Nauka

W centrum Olsztyna znaleziono stary cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 22:22
Ponad 20 szkieletów ludzkich pochodzących z nieistniejącego od ponad 100 lat cmentarza odkryto w centrum Olsztyna. Trwa tam budowa linii tramwajowej.
W centrum Olsztyna znaleziono stary cmentarz
Foto: Doominik/Wikipedia.

Szczątki zostaną przeniesione na inny cmentarz katolicki.

- Wszyscy wspominali o cmentarzu, który tutaj istniał. Przez 2 tygodnie trwały prace archeologiczne i ekshumacje. Wydobyto szczątki 22 osób. Cmentarz jest datowany na XV- XIX wiek a szczątki pochodzą z XVIII-XIX wieku - mówi Mieszko Szyszkowicz, który jest zaangażowany w prace.

Szczątki znajdowały się w tak zwanym układzie anatomicznym, czyli odkryto je w takim kształcie, jak zostały pochowane. Wśród nich były szczątki dzieci. Przy szkieletach, które zostaną pochowane na jednym z cmentarzy katolickich, odkryto pamiątki osobiste, takie jak krzyżyki, czy medaliki.

Już wcześniej podczas prac budowlanych wokół ratusza, a także w ścisłym centrum często odnajdywano kości ludzkie. Znaleziono nawet warmiński czepek, w którym pochowano mieszkankę Olsztyna.

Nekropolia Św. Krzyża została otwarta najprawdopodobniej na przełomie XV i XVI wieku, przez kolejne wieki chowano tam zmarłych zarówno wyznania ewangelickiego, jak i katolików. Początkowo - jak podają historycy - rocznie na cmentarzu odbywało się 75 pochówków, a potem nawet dwukrotnie więcej.

Cmentarz Św. Krzyża został zamknięty w 1870 roku, kilka dni po otwarciu pobliskiego cmentarza św. Jakuba. Nekropolię zlikwidowano ostatecznie w 1906 roku. Natomiast w 1909 roku zapadła decyzja, by w tym miejscu wybudować ratusz. Do dziś magistrat z wieżą zegarową jest siedzibą władz samorządowych Olsztyna.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA Olsztyn
Czytaj także

Mikołaj Kopernik - zagadkowy nawet po śmierci

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 07:00
Dzieło Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" było epokowe. Za epokowe uznano również odkrycie po blisko 500 latach grobu urodzonego 19 lutego 1473 astronoma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła wyprawa do wraku MS Piłsudski. Czy statek odsłoni swoje tajemnice?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 00:01
W listopadzie 1939 r. w wodach Morza Północnego, tuż u wybrzeży Wielkiej Brytanii zatonął polski transatlantyk MS Piłsudski, zwany tez polskim Titanikiem. Trwają przygotowania do niezwykłej ekspedycji poszukiwawczej, która ma wyjaśnić przyczyny zatonięcia przedwojennej dumy polskiej marynarki handlowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świętokrzyskie: kurhan z epoki brązu? Niezwykłe odkrycie studentów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2014 19:47
Kurhan, który jest pozostałością po mieszkańcach Ziemi Sandomierskiej sprzed ponad 3 tys. lat, odkryli archeolodzy w Radoszkach (Świętokrzyskie). To kolejny tego typu obiekt w dolinie rzeki Opatówki.
rozwiń zwiń