Nauka

Nareszcie! W Poznaniu powstanie Muzeum Enigmy

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 22:22
Placówka muzealno-edukacyjna powstać ma w Poznaniu do 2018 roku. Upamiętni zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego - polskich matematyków i kryptologów, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma
Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma Foto: Antoine Taveneaux, lic. CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Złamanie kodu uważane jest za znaczący wkład Polski w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej. Według historyków, dzieło Polaków mogło skrócić wojnę o 2-3 lata, i w konsekwencji - uratowało życie 20-30 milionom ludzi w Europie i na świecie.

Koszt powstania muzeum to ok. 15 mln zł, środki pochodzić będą z funduszy unijnych i budżetu miasta. W placówce znajdą się kopie słynnego urządzenia oraz eksponaty multimedialne. Zwiedzający będą rozwiązywać zagadki kryptologiczne, bawić się matematyką i szyframi.

Muzeum mieścić się będzie najprawdopodobniej w dotychczasowej siedzibie wydziału historii poznańskiego uniwersytetu.

- Wciąż za mało chwalimy się naszymi sukcesami, naszą historią. W Poznaniu działają placówki upamiętniające początki polskiej państwowości, powstanie wielkopolskie, czy Poznański Czerwiec. Naturalnym wydało mi się, że potrzeba też miejsca, które upamiętni i nagłośni także sukces poznańskich kryptologów - mówi pomysłodawca przedsięwzięcia, poznański dziennikarz Szymon Mazur.

W muzeum przygotowane mają być także sale poświęcone wkładowi Brytyjczyków i Francuzów w złamanie Enigmy, a także "sala niemiecka". - Chcemy stworzyć przedział radiotelegrafisty z niemieckiego okrętu podwodnego. Każdy będzie mógł tam usiąść, założyć słuchawki i poczuć się, jak prawdziwy radiotelegrafista U-Boota pracujący na Enigmie w czasie działań wojennych - powiedział Mazur.

W 1932 roku matematycy Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski poznali tajemnicę działania niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej Enigma. Dokonali tego po raz pierwszy metodami matematycznymi. Dotychczas w kryptologii stosowano głównie metody lingwistyczne.

Skonstruowana w latach 20. XX wieku Enigma miała służyć utajnianiu korespondencji handlowej. Szybko jednak wykorzystano ją w niemieckich siłach zbrojnych.

Trzej matematycy zaprojektowali kopię maszyny szyfrującej. Egzemplarze tego urządzenia powstawały w warszawskiej Wytwórni Radiotechnicznej AVA. Latem 1939 roku polskie władze wojskowe przekazały do Francji i Wielkiej Brytanii egzemplarze kopii maszyny wraz z informacjami dotyczącymi złamanego szyfru.

Prace nad łamaniem kolejnych wersji i udoskonaleń szyfru Enigmy kontynuowano w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park. Zdaniem historyków dzięki temu, że alianci znali informacje przesyłane przez Enigmę, II wojna światowa trwała krócej o 2-3 lata.

W 2000 roku Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski zostali pośmiertnie odznaczeni Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski.

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA Enigma matematyka
Czytaj także

Milestone. Polacy, którzy złamali kod Enigmy, nareszcie docenieni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:45
"Kamień milowy" to prestiżowe wyróżnienie premiujące przełomowe odkrycia, które zmieniły cywilizację. Nagrodzono polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy. Lepiej późno niż wcale!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje genialny matematyk i ekonomista John Nash

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 20:28
Amerykański uczony zajmował się teorią gier niezespołowych, za co został uhonorowany w 1994 roku nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Różne oblicza matematyki. "Nie musi być nudna"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 11:12
- Ta nauka jest ciekawa, fantastyczna i… można się w niej zagubić - mówi Kamila Łyczek, autorka książki "Rodzinna matematyka".
rozwiń zwiń