Polskie Radio
Section05
Więcej świata

Katar odcięty od świata. "Bliski Wschód tworzy się na nowo"

Już siedem państw arabskich zrywa stosunki z Katarem. To przymiarka do budowy nowego Bliskiego Wschodu, który ukształtuje się po upadku Państwa Islamskiego - uważa Michał Żakowski. Jego zdaniem, Arabia Saudyjska - inicjator bojkotu, i Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą być motorem tych zmian, a akcja przeciw Katarowi, to również ostrzeżenie dla Iranu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grzegorz Ślubowski Więcej świata Wielka Brytania terroryzm Katar Stany Zjednoczone Bliski Wschód Azja

Napięcie wokół Półwyspu Koreańskiego. Czy będzie eskalacja?

Amerykański okręt podwodny przypłynął do Korei Południowej. Obserwatorzy zastanawiają się, czy to straszak na Pjongjang. - Takimi działaniami Donald Trump chce pokazać, że jest tym prezydentem, który rozwiąże nierozwiązywalną sprawę Korei Północnej – tłumaczy w audycji "Więcej świata" Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dariusz Rosiak Więcej świata Korea Północna Korea Południowa USA

"Rosja nie robi nic w kwestii poprawy relacji z Polską"

W stosunkach polsko-rosyjskich jest dużo chęci, ale brakuje konkretnych działań - powiedział na antenie Jedynki korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski. Ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy dodał, że przyczyną impasu we wzajemnych relacjach może być zwrot Rosji w stronę imperializmu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Maciej Jastrzębski Grzegorz Ślubowski Katyń katastrofa w Smoleńsku Więcej świata Rosja Jarosław Guzy

"Zaufanie, które budowało się 26 lat, to jest coś wyjątkowego"

- Współpraca wyszehradzka jest bardzo ważna dla Słowacji, ale też dla Czech, Węgier i Polski. Dla Słowacji dlatego jest ważna, że jest ona najmniejszym z państw wyszehradzkich. Pomaga ona usłyszeć głos Słowacji w UE - mówił na antenie radiowej Jedynki Tomáš Strážay, ekspert Slovak Foreign Policy Association.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Więcej świata Michał Strzałkowski grupa wyszehradzka Słowacja Węgry Czechy