Nauka

Naukowcy: osoby uprawiające biegi przełajowe mają więcej połączeń mózgowych

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 15:43
Badacze z USA ustalili, że osoby, które regularnie trenują biegi przełajowe, charakteryzują się większą łącznością funkcjonalną, tzn. mają lepiej ukształtowane połączenia neuronalne pomiędzy odległymi obszarami mózgu, niż osoby, które na co dzień unikają wysiłku fizycznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freeimages.com

Po przeprowadzeniu analizy skanów mózgu uzyskanych za pomocą rezonansu magnetycznegood młodych mężczyzn w wieku od 18 do 25 lat specjaliści doszli do wniosku, że biegacze mają więcej połączeń nerwowych m.in. w obrębie kory czołowej - rejonu odpowiedzialnego za sprawność funkcji wykonawczych (przerzutność uwagi, planowanie, podejmowanie decyzji).

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Chociaż amerykańscy naukowcy nie dowiedli, że owe zmiany przekładają się na lepsze funkcjonowanie poznawcze, uważają, że jest to bardzo prawdopodobne. Przede wszystkim są jednak zainteresowani sprawdzeniem, czy poprawa łączności funkcjonalnej pozwala na zachowanie większej sprawności umysłowej.

- Rejony mózgu, które okazały się lepiej skomunikowane u biegaczy, zazwyczaj ulegają degeneracji wraz z wiekiem, w związku z czym rodzi się pytanie, czy aktywność w młodym wieku może przynosić potencjalne korzyści i chronić przed negatywnymi efektami starzenia się - powiedział jeden z autorów badania prof. Gene Alexander.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia zdrowie
Czytaj także

Autyzm. Zaburzenie, z którym można żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 15:37
Światowy Tydzień Autyzmu rozpoczyna się co roku w pierwszy poniedziałek grudnia. Jak myślą i widzą świat osoby dotknięte tym zaburzeniem?
rozwiń zwiń