Nauka

MEDYCYNA: Wygrać z depresją

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2008 14:02
Depresja jest jedną z najczęstszych i groźnych chorób wieku podeszłego, ale - jak przekonują specjaliści - można ją skuteczne leczyć.

Depresja jest jedną z najczęstszych i groźnych chorób wieku podeszłego, ale - jak przekonują specjaliści - można ją skuteczne leczyć.

Docent Tadeusz Parnowski z warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii podkreśla, że depresja może dotyczyć nawet połowy ludzi po 60. Stąd bardzo ważna jest rola osób bliskich, którzy powinni zauważyć obnieżenie nastroju, kłopoty ze snem, brak łaknienia, czy inne niepokojące zmiany jak częste mówienie o śmierci, brak motywacji do działania.

Wtedy ważne jest, żeby skutecznie zachęcić pacjenta do leczenia, bo depresja zlekceważona lub niezauważona przez otoczenie jest zagrożeniem dla życia chorego. Wedlug statystyk samobójstwo jest przyczyną zgonu od 20 do 30 procent osób chorych na depresję.

Prezes stowarzyszenia "Aktywnie Przeciwko Depresji" Joanna Chatizow mówi, że lekarze pierwszego kontaktu powinni odgrywać wiekszą niż dotąd rolę w jak najwcześniejszym i prawidłowym rozpoznanawaniu depresji ludzi starszych. Stąd szkolenia w dzidzinie psychogeriatrii dla lekarzy pierwszego kontaktu oraz rodzinnych.

Joanna Chatizow podkreśla, że depresja w oczach społeczeństwa przestaje uchodzić za chorobę wstydliwą. Dlatego łatwiej zdecydować się na jej leczenie. Docent Tadeusz Parnowski zwraca uwagę, że gdy pacjenta trudno namówić na wizytę u psychiatry - może skorzystać z porady lekarza o innej specjalności, na przyklad przykład geriatry lub psychogeriatry.

Psychiatra podkreśla, że nie do przecenienia jest też rola otoczenia i osób bliskich. Psychoterapia i długotrwałe wsparcie ze strony środowiska chorego jest warunkiem powodzenia w leczeniu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja - czyli długo utrzymujące się, bardzo silne obniżenie nastroju - jest czwartym z najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Zapada na nią od 6 do 10 procent osób dorosłych. Jednak wśród ludzi starszych nawet połowa może być dotknięta tą choroba, która bardzo często jest lekceważona przez otoczenie i nie zauważana przez lekarzy pierwszego kontaktu.

23 lutego - w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją - wszystkie uczelnie medyczne w Polsce zapraszają o 10.00 na otwarty wykład o depresji wieku podeszłego. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.depresja.org

 

(iar)

Czytaj także

Optymizm - najlepsze lekarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2009 11:17
Optymizm może być receptą na długowieczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Palisz? Masz niższe IQ

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 12:39
Badacze dowodzą: palacze mają niższy iloraz inteligencji niż niepalący.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Straszny sen

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2010 04:35
W ciągu życia przesypiamy średnio 20 lat. Zdarza się, że zamiast odpoczywać w nocy budzimy się przerażeni. Mieliśmy senny koszmar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Test na autyzm

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 13:08
Amerykańscy naukowcy twierdzą, że wynaleźli prosty test skutecznie wykrywający autyzm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przepustowy mózg Einsteina

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 05:03
Zależność pomiędzy rozmiarem mózgu i inteligencją jest minimalna.
rozwiń zwiń