Nauka

Praworęczne ślimaki?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2009 13:19
Odpowiedź na to pytanie znaleźli angielscy naukowcy z Nottingham.

Czy ślimaki mogą być praworęczne? Odpowiedź na to pytanie znaleźli angielscy naukowcy z Nottingham. Odkryli oni, że asymetria mózgu i ciała determinuje odpowiednie zachowania płciowe ślimaków. Wnioski te wyciągnięto na podstawie obserwacji błotniarki stawowej (Lymnaea stagnalis), małego ślimaka, który jest powszechnie występującym mieszkańcem stawów i jezior.

Lateralizacja jest to funkcjonalna dominacja jednej ze stron ciała, która wyraża się na przykład różnicą w sprawności ruchowej kończyn, czyli preferowaniem prawej lub lewej ręki lub nogi. Zjawisko to wynika z różnic w budowie i funkcjach obu półkul mózgu. Początkowo, zjawisko lateralizacji przypisywane było tylko ludziom. Później okazało się, że występuje również u zwierząt. Na przykład wiele koni preferuje prawą nogę. Papugi zazwyczaj sięgają po owoce lewą nogą, a niedźwiedzie polarne do zabijania swoich ofiar używają lewej łapy.

Błotniarka stawowa jest kolejnym przykładem lateralizacji w świecie zwierząt. Angielscy naukowcy badali to zjawisko obserwując zachowania ślimaków w czasie aktu płciowego. Ślimaki te są hermafrodytami, czyli są obupłciowe. Oznacza to, że są w pełni zdolne do samozapłodnienia. Zazwyczaj jednak ślimaki krzyżują się i wtedy jeden z nich pełni rolę samca a drugi samicy. Z obserwacji biologów wynika, że osobnik w roli samca najpierw wspina się na muszlę „samicy”, a następnie krąży po muszli dotąd aż znajdzie jej właściwe narządy rozrodcze.

Muszla błotniarki stawowej zazwyczaj skręcona jest prawoskrętnie i stosunkowo rzadko występują osobniki z muszlą skręconą w lewo. Zaobserwowano ścisły związek miedzy skrętnością muszli a kierunkiem, w jakim ślimak krąży w czasie kopulacji. Osobniki z muszlą prawoskrętną krążą w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a te z muszlą lewoskrętną krążą w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Informacja o skrętności muszli zapisana jest w genach i przypuszcza się, że również to, w jakim kierunku ślimaki krążą, jest określone przez geny. Co więcej, okazało się, że asymetryczne zachowanie w czasie kopulacji jest najprawdopodobniej konsekwencją asymetrycznej budowy mózgu. Oznacza to, że ślimaki, podobnie jak człowiek w różnym stopniu wykorzystują poszczególne części mózgu do wykonywania różnych czynności, czyli tak jakby były praworęczne lub leworęczne.

Dlaczego większość ślimaków posiada prawoskrętną muszlę? W przypadku ślimaków, osobniki z muszlą skręconą lewoskrętnie mają mniejsze szanse na udaną kopulację, gdyż krążą po muszli partnera w przeciwnym kierunku, niż większość ślimaków i trudniej im znaleźć narządy rozrodcze partnerki. Jest to naturalna selekcja osobników o przeważającej symetrii.

Monika Klejman

Na podstawie: Biology Letters



 

Zobacz więcej na temat: owoce
Czytaj także

Ewolucja według ślimaka

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2009 10:54
Brytyjscy naukowcy zachęcają do badania pospolitych ślimaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ab ovo

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2009 04:05
Jajko to cud natury. Nic dziwnego, że kolebka ptasiego zarodka stała się symbolem odradzającego się życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaszczurki, które chodzą po wodzie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2009 11:36
To najnowsze odkrycie brytyjskich zoologów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małpia gramatyka

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 12:53
Dziko żyjące koczkodany potrafią budować proste "zdania".
rozwiń zwiń