Nauka

Stado zdecyduje za Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2010 08:01
Stada zwierząt - pszczoły, ryby, mrówki czy ptaki, często poruszają się w zaskakująco zsynchronizowany sposób. Czy stanowią jeden żywy organizm?

Nad tym fenomenem zastanawiali się naukowcy. Nowe badanie, wykorzystuje model cząsteczki w celu wyjaśnienia zbiorowej decyzji, jaką podejmuje na przykład stado lądujących ptaków. Korzystając z prostego systemu cząsteczek o własnym napędzie, który widzi ptaki reprezentowane przez cząsteczki o parametrach takich jak położenie i prędkość, naukowcy z Budapesztu, na Węgrzech, odkryli, że wspólna decyzja o lądowaniu zastępuje indywidualne intencje każdego ptaka.

W obliczu braku decyzji lidera grupy, wspólne zejście do lądowania jest silnie zdeterminowane przez perturbacje, którym poszczególne ptaki podlegają, takim jak jego pozycja w stadzie. Można to porównać z lawiną piętrzącego się piasku, która wydaje się być idealnie symetryczna, a ziarenka piasku zdają się spadać delikatnie, jednak w rzeczywistości dzieje się to znacznie wcześniej, z powodu narastającego, nieliniowego wahania.

- Naszą motywacją było lepsze zrozumienie czegoś, co jest zagadkowe i obecne tam, w naturze, szczególnie w przypadkach z udziałem zatrzymania lub rozpoczęcia zbiorowych wzorców zachowań w grupie ludzi lub zwierząt. Proponujemy prosty model dla systemu, którego członkowie mają tendencje do śledzenia innych, zarówno w przestrzeni, jak i w stanie umysłu, który podejmuje decyzję o zatrzymaniu działalności. To bardzo ogólny model, który może być zastosowany do prostych sytuacji - wyjaśniają naukowcy.

Możliwe zastosowanie obejmuje zbiorowe latanie, samoloty bezzałogowe, inicjowanie pożądanych wzorów poruszania się w tłumie lub grupie zwierząt, a nawet w finansach, w których rezultaty mogą być wykorzystane do interpretacji zbiorowych efektów kupna lub sprzedaży akcji na giełdzie.

(ki)

Zobacz więcej na temat: Budapeszt finanse Węgry
Czytaj także

Na tropie prakolczatki

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2007 10:42
W dziewiczej dżungli znaleziono ślady niezwykle rzadkiego zwierzęcia
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misie wyłysiały. Nikt nie wie, dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2009 12:52
Zagadkowe łysienie niedźwiedzi w zoo w Lipsku. Specjaliści nie mają pojęcia, co jest przyczyną przykrego schorzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Motyle mają nawigację: czułe na magnetyzm białko

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2010 16:14
Motyle wykrywają ziemskie pole magnetyczne dzięki białkom fotoreceptorowym - informuje „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mrówki chronią przed słoniami

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2010 07:15
Mrówki mające swoje siedliska na niektórych akacjach z afrykańskiej sawanny skutecznie chronią te drzewa przed ich zniszczeniem przez słonie.
rozwiń zwiń