Polskie Radio
Section05
Węgry

Pochodzisz z małej miejscowości i marzysz o realizowaniu naukowych pasji? - Zgłoś się do programu

Dzięki programowi stypendialnemu od lat daje szansę młodym ludziom pochodzących z małych miejscowości. - Udało nam się wziąć udział w programie stypendialnym, dzięki któremu możemy rozwijać swoje zainteresowania i poznawać nowych ludzi - mówili Adrian Rasiński i Jakub Potrząsaj - stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka astronomia Węgry hobby Beata Kwiatkowska NAUKA

Wybory w Czechach. Czy antyunijna partia wejdzie do rządu?

Sondaże wskazują na zwycięstwo partii ANO biznesmena i polityka Andreja Babisza. Nie wiadomo, kto zostałby jej koalicjantem. Czy może być to kontrowersyjna i antyunijna partia Tomia Okamury? O tym i o trendach politycznych w Czechach opowiadał w Jedynce Wojciech Przybylski z magazynu „Visegrad Insight”. Opowiadał też o trendach w polityce, w tym o fali bardzo agresywnej retoryki, popularnie zwanej "hejtem".
Zobacz więcej na temat:  Wyszehradio Wybory w Europie ŚWIAT Magdalena Skajewska Czechy Węgry Bałkany Wojciech Przybylski grupa wyszehradzka

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej. Rozmowy o cyfryzacji

Cyfryzacja jest głównym tematem drugiego i ostatniego dnia rozmów prezydentów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Od piątku liderzy z Polski, Czech, Węgier i Słowacji rozmawiają w miejscowości Szekszard na Węgrzech. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 o przebiegu spotkania opowiadał Wojciech Cegielski (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Węgry grupa wyszehradzka cyfryzacja bezpieczeństwo w sieci Andrzej Duda prezydent Unia Europejska

Węgry: szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

W piątek rozpoczął się szczyt prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Głównymi tematami pierwszego dnia rozmów były Bałkany Zachodnie i ekologia. O spotkaniu, które odbywa się w węgierskim mieście Szekszard z udziałem prezydenta z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, mówił w audycji Północ – Południe korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry grupa wyszehradzka Andrzej Duda Bałkany Unia Europejska

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej na Węgrzech. Rozmowy o UE

Prezydenci Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozpoczęli doroczne spotkanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej. W węgierskiej miejscowości Szekszard liderzy rozmawiają o rozszerzaniu Unii Europejskiej na Bałkanach, ekologii i o cyfryzacji.W PR24 o spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej opowiadał reporter IAR Wojciech Cegielski. 
Zobacz więcej na temat:  grupa wyszehradzka Węgry Bałkany prezydent Andrzej Duda ekologia cyfryzacja Unia Europejska

"Polska może zawsze liczyć na Węgry w debatach w UE"

- Jeśli kiedykolwiek Polska zostanie poddana jakiejś procedurze oskarżenia w Unii Europejskiej czy w innych organizacjach, zawsze może liczyć na Węgry. Będziemy zawsze głosować przeciwko sankcjom, karom dla Polski, bo uważamy to za podwójne standardy – powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzianego przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej uruchomienia specjalnej procedury wobec Polski.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Unia Europejska Komisja Europejska sankcje Unii Europejskiej imigranci w Europie POLSKA