Nauka

Księżyc był czerwony

16.06.2011 12:00
Podczas wczorajszego całkowitego zaćmienia Księżyc miał szkarłatny kolor. Widzieliśmy to nie tylko w Polsce. To samo zjawisko obserwował cały świat, od Australii po Europę. Co oznacza?
Niezwykły spektakl na niebie
Niezwykły spektakl na niebie

Zaćmienie z 15 czerwca było najdłuższym zaćmieniem Księżyca w tym stuleciu. Zwykle dobrze nam znana srebrna tarcza staje się brązowa, tym razem jednak była czerwona. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, dlaczego. Mogło to być wynikiem pyłu wulkanicznego z niedawnej erupcji chilijskiego wulkanu. - Nie jesteśmy jeszcze pewni – zastrzega Geoffrey Watt z Obserwatorium w Sydney. - Pył w atmosferze nie powoduje czerwieni, ale raczej wszystko czyni ciemniejszym.

W Obserwatorium Sydney zjawisko obserwowało około 130 osób, niektóre przebrane były za... wampiry. - Gdybyśmy patrzyli na zjawisko od strony Księżyca, widzielibyśmy wspaniały czerwony pas cienia rzucany na Ziemię przez zaćmiony Księżyc – opowiadał im prof. Fred Watson z Australijskiego Obserwatorium Astronomicznego.

W Singapurze 700 widzów zebrało się pod lokalnym centrum nauki. Niektórzy entuzjaści przybyli na miejsce z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Podobnie było w stolicy Filipin, Manili. Tam powstało miasteczko ludzi na kocach i z kawą w termosach. - Nigdy nie będę miał dość oglądania takich rzeczy – mówił 67-letni Maximo Sacro z Narodowego Muzeum i Planetarium w Manili. - Księżyc wszedł w cień Ziemi dokładnie w jego środku, przechodził po średnicy i dlatego zaćmienie trwało tak długo.

W Delhi w Indiach odbył się „księżycowy karnawał”. W Planetarium Nehru pojawiły się specjalne teleskopy do podziwiania zjawiska. Oczywiście, nie wszyscy byli entuzjastami. Niektóre indyjskie świątynie uznały zjawisko za zły omen i zamknęły się szczelnie, aby odprawiać modły. Podobnie było w Kabulu w Afganistanie – tam zapełniły się meczety. - Wierzymy, że zaćmienie to znak potęgi Allaha – wyjaśnia Mir Ahmad Joyenda, afgański komentator.

W Polsce dopisały warunki pogodowe. Początek całkowitego zaćmienia nad Krakowem był słabo widoczny. – Było jeszcze jasno, a Księżyc znajdował się nisko na horyzontem, ukryty chmurach - wyjaśnia Ewa, która zaćmienie obserwowała na ternie Kampusu UJ. - Był nawet moment, kiedy Księżyc zniknął zupełnie.

Potem było już jednak znakomicie, a koniec całkowitego zaćmienia, kiedy na krańcu czerwonej tarczy pojawił się srebrny pas, zapewnił widzom spektakularne widoki. W Warszawie zjawisko przypominało niektórym Księżyc za chmurami. I tutaj jednak pogoda dopisała, a chmur nie było. Ci, którzy nie chcieli zaćmienia oglądać sami, mogli wybrać się do Centrum Nauki Kopernik. Przed budynkiem Planetarium wspólne można było podziwiać to kosmiczne przedstawienie. Obserwacja była znacznie łatwiejsza niż w przypadku zaćmień Słońca - nie był potrzebny żaden specjalny sprzęt.

Następne podobne zjawisko, chociaż już nie tak długie, zobaczymy w Polsce 10 grudnia. Wcześniej, w czerwcu, lipcu i listopadzie, na ziemi będą widoczne trzy częściowe zaćmienia Słońca. Żadne, niestety, nie w Polsce.

(ew)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Zaćmienie Księżyca z Czwórką!

Na niebie wyjątkowy pokaz dostępny dla każdego - w środę wieczorem mogliśmy zobaczyć Księżyc w czerwieni. Najciekawszym momentem było całkowite zaćmienie o godzinie 21.22.
Posłuchaj
02'23 Karol Wójcicki o uruchomieniu Planetarium w Centrum Nauki Kopernik
02'05 Karol Wójcicki o zaćmieniu Księżyca
więcej

- To bardzo wyjątkowe zaćmienie. W całej Polsce będziemy mieli szansę zobaczyć maksymalną fazę zaćmienia, która będzie trwała nieco ponad 2 godziny - zapowiadał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Sprawi to, że zobaczymy jedno z najdłuższych zaćmień Księżyca.

Wielbicielom astronomii przydała się sprzyjająca pogoda, ale także właściwy punkt obserwacyjny - taki, z którego był dobry widok na południowy wschód. Znacznie lepszy widok niż Europejczycy mieli mieszkańcy Afryki, Bliskiego Wschodu czy środkowej Azji.

- Księżyc wzejdzie przed 21, kiedy jeszcze Słońce będzie nisko nad horyzontem. Już wtedy będzie w większości zaćmiony. W cień Ziemi w całości wejdzie po ok. 30 minutach. Zobaczymy wtedy krwistoczerwony piękny Księżyc nisko nad horyzontem.

Ci, którzy nie chcieli zaćmienia oglądać sami, mogli wybrać się do Centrum Nauki Kopernik. Przed budynkiem Planetarium wspólne można było podziwiać to kosmiczne przedstawienie. Obserwacja była znacznie łatwiejsza niż w przypadku zaćmień Słońca - nie był potrzebny żaden specjalny sprzęt.

Samo Planetarium również dostępne będzie niebawem dla zwiedzających. - Otwieramy je już w tę niedzielę - mówi Wójcicki. Czym Plantarium zachęci do podróży w przestrzeń kosmiczną? Choćby najnowszym projektorem gwiazdowym na świecie i wrażeniu pełnego uczestnictwa w wyświetlanym obrazie, który otoczy Cię z każdej strony.

Aby posłuchać o zaćmieniu Księżyca i poznać szczegóły otwarcia Planetarium "Niebo Kopernika", kliknij w dźwięki w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.

pg

Czytaj także

Księżyc zniknął

15.06.2011 21:22
Astronomowie - zawodowcy i amatorzy - na kilkukontynentach obserwują zaćmienie Księżyca. Nie wszyscy mają jednak dobrą pogodę.
Księżyc zniknął
Foto: Glow Images/East News

To najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca od 11 lat,trwa sto minut. Cień Ziemi zaczął częściowo przysłaniać Księżyc późnym popołudniem, koniec całkowitego zaćmienia po 23:00, a finał całego spektaklu na niebie o pierwszej w nocy czasu polskiego.

Najlepszy widok mają mieszkańcy wschodniej Afryki, Bliskiego Wschodu, Środkowej Azji i zachodniej Australii. Nie wszyscy mają jednak dobre warunki: nad północną, centralną i zachodnią Europą wisządość gęste chmury. Eksperci pocieszają - jeśli ktoś nie będzie mógł zobaczyćcałkowitego zaćmienia Księżyca dziś, następna szansa 10 grudnia.

 

(iar)

Czytaj także

Widowiskowe zaćmienie Księżyca - zobacz zdjęcia

16.06.2011 09:13
Najpierw Księżyc pociemniał, potem zrobił się czerwony, a następnie wrócił do swojego zwyczajnego wyglądu.
Widowiskowe zaćmienie Księżyca - zobacz zdjęcia
Foto: (fot. PAP/EPA/ALI ALI)
Posłuchaj
00'39 Najdłuższe zaćmienie Księżyca od 11 lat - relacja Rafała Motriuka (IAR)
więcej

Tak przebiegało całkowite zaćmienie Księżyca, które można było oglądać w środę wieczorem. Było ono widoczne w całej Polsce, poza miejscami, w których zostało przysłonięte przez chmury.

>>> ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA <<<

Zaćmienie trwało około stu minut. Profesor Marek Urbanik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w rozmowie z Polskim Radiem podkreslał, że jest to widowisko, które warto zobaczyć. Dodał również, że warunki tym razem nie były zbyt dogodne, ponieważ Księżyc przez cały czas zaćmienia znajdował się nisko nad horyzontem - maksymalnie do 15 stopni. Profesor Urbanik twierdzi, że najlepiej zaćmienie obserwować za miastem, gdzie jest otwarty widok w kierunku wschodu i południowego-wschodu.

Wzejście Księżyca miało miejsce o 20.42, zaś maksymalna faza zjawiska przypadła na godzinę 22.13. To najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca od 11 lat, trwało sto minut. Cień Ziemi zaczął częściowo przysłaniać Księżyc późnym popołudniem, koniec całkowitego zaćmienia nastąpił po 23.00, a finał całego spektaklu na niebie o pierwszej w nocy czasu polskiego.

/Najlepszy widok mieli mieszkańcy wschodniej Afryki, Bliskiego Wschodu, Środkowej Azji i zachodniej Australii. Nie wszyscy mieli jednak dobre warunki: nad północną, centralną i zachodnią Europą wisiały dość gęste chmury. Eksperci pocieszają - jeśli ktoś nie mógł zobaczyć całkowitego zaćmienia Księżyca, następna szansa już 10 grudnia.IAR, sm