Nauka

Piwo Sumerów trafia pod lupę

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 17:00
Archeolodzy współczują Sumerom. Nie ma żadnej gwarancji, że piwo założycieli cywilizacji w ogóle zawierało procenty.
Piwo Sumerów trafia pod lupę
Foto: SXC

Sumerowie to lud nieznanego pochodzenia, posługujący się językiem sumeryjskim, który pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. stworzył wysoko rozwiniętą cywilizację w dolnej Mezopotamii (Sumer). Przetrwała do końca III tysiąclecia p.n.e.

Starożytne inskrypcje sugerują, że ówcześni mieszkańcy Mezopotamii byli zachwyceni napitkami ze sfermentowanego soku z ziarna. Peter Damerow z Instytutu Maxa Plancka (Niemcy) postanowił zatem odtworzyć dawną recepturę.

Wskazówki znalazł na zapisanych klinami tabliczkach sprzed 4000 lat.  Zapisywano na nich głównie fakty handlowe, utwory literackie i mity.

Z tych wszystkich źródeł udało się jednak wyciągnąć niewiele informacji. Na tej podstawie Damerow powątpiewa, czy mezopotamscy potomkowie Sumerów mieli jakieś pojęcie na temat browarnictwa. - Nie jestem nawet pewien, czy ich napitek w ogóle można było nazwać piwem. Nie mogę też stwierdzić z całą pewnością, że w ogóle był tam jakiś alkohol.

Damerow dowiedział się zatem, że w Mezopotamii odbierano dostawy napitków z jęczmienia, słodu i pszenicy, ale nie udało mu się dowiedzieć na ich temat niczego więcej. Paradoksalnie brak informacji na temat receptury też jest informacją. Dokumenty administracyjne były zapewne tworzone przez ludzi, którym dane techniki browarnicze po prostu były znane. Inne źródło "Damerowa", starożytny Hymn Ninkasi, zabytek sumeryjskiej literatury, opiewa proces fermentacji napojów, ale go jednoznacznie nie opisuje.

Damerow sięgnął także po zwyczaje sąsiednich ludów. W 2006 roku archeolodzy zrekonstruowali syryjskie napitki z XIII wieku, uzyskując alkohol. To jednak - zastrzega Damerow - nie mówi nam zbyt wiele o technikach Sumerów.

Badania Damerowa będą trwały. - Interdyscyplinarne analizy mogą pomóc nam chociażby w lepszym zrozumieniu Hymny Ninkasi i innych przykładów sumeryjskiej literatury - konkluduje badacz.

(ew/livescience.com)

Zobacz więcej na temat: archeologia Niemcy
Czytaj także

Skradzione kolczyki na aukcji

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2008 11:46
Skradzione z Bagdadu starożytności trafiły na aukcję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Babilońskie skarby

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2009 04:32
Podsumowano 2 lata prac wykopaliskowych na terenie Iraku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tutaj kopała Agatha Christie

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2010 08:00
Kim byli budowniczowie miasta, leżącego w północnej Mezopotamii? To wciąż pozostaje zagadką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsze miasta powstały na bagnach

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2011 07:00
Co ciekawe, mowa o pustynnej Mezopotamii. Pierwsze cywilizacje miejskie w tym rejonie powstały własnie na obszarach bagiennych, a nie na żyznych brzegach rzek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piwo to podstawa cywilizacji

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 12:59
Do takich wniosków doszedł archeolog z Kanady. W Czwórce sprawdzamy, czy rzeczywiście rozwój cywilizacji możliwy był dzięki piwu.
rozwiń zwiń