Nauka

Słońce: megawybuch klasy X

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 23:59
W piątek wieczorem na Słońcu miał miejsce wybuch, który zaliczono do najwyższej klasy X - informuje serwis NASA o nazwie SpaceWeather.com.
Słońce: megawybuch klasy X
Foto: Oliver Herold/Wikimedia Commons

Wcześniej, 23 stycznia godzinie 4.59 naszego czasu, aktywny obszar nr 1402 znajdujący się na powierzchni Słońca popisał się potężną eksplozją - tym razem klasy M9. Niewiele zabrakło, aby zaliczyć ją do najwyższej klasy X.

Materia wyrzucona w tym wybuchu dotarła do Ziemi 24 stycznia, ok. godz. 16 naszego czasu. Cząstek tych było na tyle dużo, że ich oddziaływanie z ziemską atmosferą spowodowało powstanie intensywnych zórz polarnych.

Najsilniej zawsze widać je na północy Kanady, bo tam znajduje się biegun magnetyczny. Tym razem spektakl był znacznie bardziej intensywny niż zwykle, przez co piękne zorze można było podziwiać w całej Skandynawii, republikach nadbałtyckich, Wielkiej Brytanii, północnych Niemczech i północnej Polsce.

Co ciekawe, obszar 1402, który właśnie schował się za północno-zachodnim brzegiem tarczy Słońca wcale nie przestał być aktywny. W piątek w godzinach od 2 do 7 rano popisał się całą serią wybuchów typu C. Na zakończenie, 27 stycznia o godzinie 19.37 można było zobaczyć najbardziej energetyczny wybuch z klasy X. Tym razem został on zaklasyfikowany do podkategorii X2.

Zórz polarnych tym razem nie było - materia wyrzucona w wybuchu pomknęła w kierunku zupełnie innym niż znajduje się Ziemia.

Czytaj także

Słońce znów wybucha. Szczyt aktywności za niecałe dwa lata

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 10:00
Wtorkowy wybuch na Słońcu świadczy o narastającej aktywności naszej macierzystej gwiazdy - uważają naukowcy. Czekają nas potężne burze magnetyczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz erupcję na Słońcu (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 13:00
Nasza gwiazda jest coraz bardziej aktywna. Dwa dni temu wysłała w stronę Ziemi sporą ilość materii. Zobacz, jak wyglądają słoneczne erupcje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Satelity spadają przez Słońce?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 16:00
W poniedziałek rano nasza gwiazda popisała się kolejną w ciągu kilku dni eksplozją. Najnowszy miał siłę M9 i był najsilniejszy od 9 lat. Co to oznacza dla naszej orbity?
rozwiń zwiń