Nauka

Mózg potrafi liczyć nieświadomie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 12:44
Ile jest pięć plus sześć plus osiem? Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale już znasz odpowiedź.
Mózg potrafi liczyć nieświadomie
Foto: sxc.hu/cc.
Ile jest pięć plus sześć plus osiem? Możesz nie zdawać sobie sprawy, ale już znasz odpowiedź. 
Wygląda na to, że nasze mózgi są w stanie przeprowadzać działania proste matematyczne w sposób nieświadomy. Skoro tak, to samoświadomość ne jest do tego konieczna i być może dzielimy te zdolności ze zwierzętami.
Ran Hassin z Uniwersytetu Hebrajskiego w Izraelu zastosowali kazali badanym rozwiązywać zadania postawione im przed lewym okiem, podczas gdy ich prawe oko było bombardowane błyskami zmieniającymi kolory. Świadomość badanych była zajęta kolorami, nie zdawali sobie sprawy, co im się pokazuje. Były to działania matematyczne - dodawania trzech elementów bez wyniku. Pojawiały się na chwilę, a zaraz potem przed lewym okiem pojawiała sie pojedyncza liczba. Jeśli była wynikiem poprzedniego zadania, badani błyskawicznie to dostrzegali, chociaż wciąż byli zajęci migającymi światłami.
W drugim zadaniu lewym oczom badanych pokazywano bezsensowane zdania („Wyprasowałem kawę”) lub frazy zupełnie normalne. Jeśli zdanie nie miało sensu, było to szybko odnotowywane przez badanych. 
- Badanie pokazuje, że ludzie są w stanie przeprowadzać skomplikowane zadania poznawcze zupełnie nieświadomie - komentuje  François Ric z Uniwersytetu Bordeaux. - To może zmienić nasz pogląd na to, jak właściwie funkcjonuje mózg. Jest także spójny z ideą, że pomiędzy naszymi i zwerzęcymi mózgami istnieje kontinuum - dodaje.
Jeśli prosta arytmetyka nie wymaga świadomości, może i zwierzęta potrafią liczyć.

Wygląda na to, że nasze mózgi są w stanie przeprowadzać proste działania matematyczne w sposób nieświadomy. Skoro tak, to samoświadomość nie jest do tego konieczna i być może dzielimy te zdolności ze zwierzętami.

Ran Hassin z Uniwersytetu Hebrajskiego w Izraelu i jego koledzy kazali badanym rozwiązywać zadania postawione im przed lewym okiem, podczas gdy ich prawe oko było bombardowane błyskami zmieniającymi kolory. Świadomość badanych była zajęta kolorami, więc nie zdawali sobie sprawy, co im się pokazuje.

Były to działania matematyczne - dodawanie trzech elementów bez wyniku. Pojawiały się na chwilę, a zaraz potem przed lewym okiem ukazywała się pojedyncza liczba. Jeśli była wynikiem poprzedniego zadania, badani błyskawicznie to dostrzegali, chociaż wciąż byli zajęci migającymi światłami.

W drugim zadaniu lewym oczom badanych pokazywano bezsensowne zdania ("Wyprasowałem kawę") lub frazy zupełnie normalne. Jeśli zdanie nie miało sensu, było to szybko odnotowywane przez badanych. 

- Badanie pokazuje, że ludzie są w stanie przeprowadzać skomplikowane zadania poznawcze zupełnie nieświadomie - komentuje François Ric z Uniwersytetu Bordeaux. - To może zmienić nasz pogląd na to, jak właściwie funkcjonuje mózg. Jest także spójny z ideą, że pomiędzy naszymi i zwierzęcymi mózgami istnieje kontinuum - dodaje. Jeśli prosta arytmetyka nie wymaga świadomości, może i zwierzęta potrafią liczyć.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: Izrael kawa psychologia
Czytaj także

Sroka też się rozpoznaje

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2008 07:04
Samoświadome są nie tylko ssaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lek oczyści pamięć ze złych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 13:45
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ogłosili, że pracują nad specyfikiem, który podczas snu usunie z mózgu złe i traumatyczne wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Empatia zabija logikę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 13:20
Dr House miał rację: nie można jednocześnie współczuć i poprawnie rozumować. Jedno wyklucza drugie - wynika z badań.
rozwiń zwiń