Nauka

Zaprojektuj grafikę dla polskiego superkomputera

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 11:11
Okazja dla kreatywnych: powstający na AGH w Krakowie superkomputer Prometheus zyska unikalną grafikę na swojej obudowie. W rozstrzygnięciu ogłoszonego właśnie konkursu na projekt grafiki pomóc mają internauci.
Superkomputer Titan w Oak Ridge National Laboratory
Superkomputer Titan w Oak Ridge National LaboratoryFoto: Oak Ridge National Laboratory.


Prace można składać do 20 lutego 2015 roku. Zwycięski projekt ozdobi front obudowy Prometheusa, który ma być najszybszym komputerem w historii Polski. Twórca wybranej w konkursie pracy otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł.

- Zdecydowaliśmy, że zwycięski projekt zostanie wyłoniony przez jury przy udziale internautów, którzy będą mogli oddawać swoje głosy na facebookowym profilu AGH. Na ich głosy będziemy czekać od 24 lutego do 1 marca. Wierzę, że tym sposobem znajdziemy najlepszą grafikę dla Prometheusa - mówi dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH prof. Kazimierz Wiatr.

Teoretyczna moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosić będzie niemal 1,7 petaflops (1 PFLOPS to 10 do potęgi 15. operacji na sekundę). Jest to odpowiednik 40 tys. komputerów osobistych klasy PC. Według projektantów maszyny, "Prometheus" będzie również jednym z najbardziej energooszczędnych komputerów swojej klasy na świecie.

Szczegóły, harmonogram oraz regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępny jest na stronie ACK AGHpod adresem: www.cyfronet.krakow.pl/prometheus

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Łowienie planet to nasza specjalność

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2011 10:39
Każdy z nas ma szansę poszukać planety podobnej do naszej. W naukowym "Wieczorze z Jedynką" szukamy drugiej Ziemi we Wszechświecie
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie kolejny polski superkomputer. W Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 11:11
Politechnika Gdańska podpisała w czwartek umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln zł. Cały system zostanie zbudowany do końca tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 18:08
Nadzieje, lęki, wyobrażenia dotyczące ewentualnego zastosowania... To wszystko dotyczy sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń