Nauka

Tysiące osób na 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2013 14:16
Dorośli, młodzież i dzieci – niemal sto pięćdziesiąt tysięcy osób wzięło udział w 17. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Przyjechali specjalnie 15 czerwca na Stadion Narodowy w Warszawie, aby oglądać pokazy naukowe, samodzielnie przeprowadzać doświadczenia i odkrywać tajemnice świata.
Audio
  • Z Andrzejem Szozdą rozmawiała Dorota Truszczak (Aktualności/Jedynka)
17. Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym
17. Piknik Naukowy na Stadionie NarodowymFoto: Robert Gardziński/PR

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy było „Życie”. W Pikniku wzięło udział prawie 200 instytucji z 22 krajów świata, które w swoich namiotach przeprowadziły ponad 1000 pokazów i eksperymentów.
17. Piknik Naukowy odbył się w nowym miejscu, które sprawdziło się znakomicie – setki namiotów, kuszących odkrywaniem tajemnic nauki zostało rozlokowanych grupami na pierścieniu stadionu o obwodzie 900 m oraz na drogach dojazdowych, co pozwoliło na wygodniejsze zwiedzanie, przyglądanie się pokazom i samodzielne eksperymentowanie. Mimo upalnej pogody i innych ciekawych wydarzeń w mieście, goście nie zawiedli – imprezę odwiedziło 142 573 osoby, co stanowi nowy rekord frekwencyjny – nie tylko Pikniku, ale i Stadionu Narodowego.
Każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań mógł znaleźć tu coś dla siebie; prezentowane były pokazy z wielu dziedzin wiedzy, począwszy od matematyki oraz widowiskowych chemii i fizyki, poprzez archeologię, historię i geografię, aż po biologię i medycynę.
Najmłodsi mogli przekonać się, że nauka może być jednocześnie zabawą i przygodą. Dzieci zachęcane były do samodzielnego przeprowadzania doświadczeń, przygotowywania preparatów mikroskopijnych, czy sprawdzania „na własnej skórze”, że naukę można spotkać na każdym kroku w codziennym życiu.
Jak zawsze nie brakowało stanowisk uczelni z całej Polski. Była to nie tylko okazja do zapoznania się z dorobkiem naukowym poszczególnych wydziałów i kół naukowych, ale również możliwość nawiązania kontaktu z pracownikami naukowymi i studentami i przekonania się, że nauka może być pasją.

Czytaj więcej o Pikniku Naukowym >>>

Ogromną popularnością cieszyły się namioty Polskiego Radia. Na stanowisku Agencji Muzycznej kolejka chętnych ustawiła się po autografy Marka Niedźwieckiego, Marcina Zaborskiego i Marcina Gutowskiego, zwiedzający chętnie przypatrywali się też pracy dziennikarzy – Romana Czejarka, Karoliny Rożej, czy Hanny Marii Gizy – którzy poprowadzili audycje na żywo.

Robert
Robert Gardziński/PR

W namiocie Portalu Polskiego Radia wszyscy chcieli wypróbować nową aplikację, dostosowującą nagrania do nastroju słuchacza; w stanowisku IAR-u pojawiły się osoby marzące o karierze radiowego reportera; Archiwum zadziwiło zwiedzających swoją bogatą ofertą; w namiocie Czwórki furorę zrobiły nowe technologie, a Polskiego Radia dla Zagranicy – audycje językowe i pokaz futbolu amerykańskiego.
* * *
Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych.

Czytaj więcej o eksperymencie portalu polskieradio.pl >>>

Robert
Robert Gardziński/PR
Zobacz więcej na temat: Piknik Naukowy 2013
Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: czym jest krwawiący drut?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 15:30
Miętowy kawior, lewitujący magnes, krwawiący metal....Czwórka przygotowała z okazji Pikniku Naukowego moc atrakcji - na Stadionie Narodowym oraz na naszej antenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: najtrudniejsze 7 sekund

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 20:00
- Podczas naszego eksperymentu tylko jedna osoba osiągnęła maksymalny poziom koncentracji, czyli 100 procent i utrzymała go przez 7 sekund. To naprawdę bardzo wymagający, wysiłkowy eksperyment - mówił Andrzej Szozda z portalu polskieradio.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: rekordowa frekwencja

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 21:16
Ponad 100 tys. osób wybrało się na 17. Piknik Naukowy, który sobotę odbył się na Stadionie Narodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piknik Naukowy 2013: wielkie liczenie sów polskich

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2013 12:03
Na sobotnim 17. Pikniku Naukowym po raz pierwszy swoje stoisko miało Stowarzyszenie Ochrony Sów. O sowich fenomenach, związkach tego ptaka z kulturą człowieka i zagrożeniach na niego czyhających mówili w Jedynce przedstawiciele organizacji.
rozwiń zwiń