Nauka

Znalazły się pieniądze na inwestycję w polski grafen

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 17:49
Chodzi o unijne fundusze na zakup unikatowej aparatury pomiarowej, której jednak ani na świecie ani w Polsce jeszcze nie ma i musi być dopiero skonstruowana.
Audio
  • Zygmunt Łuczyński mówi o grafenie (IAR/A.Kołodziejska)
Dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych dr Zygmunt Łuczyński.
Dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych dr Zygmunt Łuczyński.Foto: PAP/EPA/Bartłomiej Zborowski

Zostanie ona stworzona specjalnie dla Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie. Unijny grant dla placówki ma wartość 36 milionów złotych. W poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie.

Dyrektor Instytutu, Zygmunt Łuczyński, w rozmowie z IAR podkreślił, że grafen to coś naprawdę wyjątkowego i był czas, gdy twierdzono, że w ogóle nie może istnieć. Jednak jest i ma grubość jednego atomu. Zapowiada przełom technologiczny na miarę cywilizacji. Przypuszcza się, że na przykład zastąpi krzem w elektronice. Zdaniem Zygmunta Łuczyńskiego, to będzie oznaczało wielki, pokoleniowy skok.
Wielkie nadzieje z grafenem wiążą też lekarze specjalizujący się w onkologii. Nowotwór mózgu glejak otoczony płatkami grafenu umiera i nie pozostawia po sobie martwej komórki.Na wyniki badań również czekają wojskowi, bo za sprawą nowego materiału będzie można doskonale widzieć w ciemnościach. Czekają firmy produkujące telewizory i monitory, które dadzą się zwijać w ruloniki.
Komisja Europejska badaniom nad grafenem nadała status - okrętu flagowego technologii przyszłości - jak to określono. Bruksela przeznaczy na nie w ciągu 10 lat aż miliard euro. Kluczową część badań powierzono Polakowi, doktorowi Włodzimierzowi Strupińskiemu z warszawskiego Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych. Opatentował on technologię uzyskiwania grafenu bardzo wysokiej jakości.
Grafen to płaska struktura złożona z atomów węgla połączonych w sześciokąty. Przypomina plaster miodu. Jest tak płaska, że została określona jako dwuwymiarowa. W świecie rozpoczęto intensywne badania nad innymi materiałami dwuwymiarowymi nieopartymi na węglu.

Zobacz sewris - Nauka>>>

mc.

Czytaj także

Dr inż. Strupiński z ITME: grafen wydawał się teoretyczną ciekawostką

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 07:52
Jak powiedział w "Sygnałach dnia" dr inż. Włodzimierz Strupiński z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych, jeszcze kilka lat temu trudno było przypuszczać, że grafen okaże się tak atrakcyjnym materiałem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski grafen na celowniku Volkswagena i Solarisa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 15:38
Wszystko wskazuje na to, że polski grafen, którego produkcja ruszyła pod koniec ubiegłego roku, ma szanse na wykorzystanie nie tylko na świecie ale i w rodzimym przemyśle. Zainteresowanie nowym super materiałem zdradza już Volkswegen i Solaris.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za rok będzie pierwszy polski produkt z grafenem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 14:10
Za rok na rynku pojawi się pierwszy polski produkt z grafenem. Od niemal miesiąca państwowa spółka Nano Carbon prowadzi sprzedaż tego materiału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadajnik z grafenu zrewolucjonizuje technologię?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 17:00
Cienka warstwa węgla, za którą niedawno przyznano Nobla, ma szanse zrewolucjonizować komunikację bezprzewodową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska chce stworzyć produkt przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 09:04
Wspieranie projektów potrzebnych branży zbrojeniowej - to patent na polską technologię cywilną. "Puls Biznesu" dotarł do najnowszego projektu Agencji Rozwoju Przemysłu, którego celem jest stworzenie spójnego systemu wspierania nauki z biznesem.
rozwiń zwiń