Nauka

Naukowcy zsekwencjonowali DNA 115-letniej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 13:50
Holenderscy uczeni zsekwencjonowali DNA kobiety, która żyła 115 lat i nie wykazywała żadnych objawów demencji.
Spirala DNA
Spirala DNAFoto: csb.yale.edu

Nie ujawniono, kim była kobieta, znana jest pod kryptonimem W115. Wiadomo jedynie, że była najdłużej żyjącą osoba w czasach, w których żyła, a jej mózg był w tak dobrym stanie, jak u człowieka o kilkadziesiąt lat młodszego. Uczeni mają zatem nadzieję, że poznanie jej materiału genetycznego pozwoli wykryć geny chroniące przed demencją.

O wyniku badań poinformowano podczas konferencji American Society of Human Genetics w Montrealu. Genom kobiety zidentyfikowano 10 lat po tym, jak uczeni zsekwencjonowali DNA pierwszego człowieka (był nim Craig Venture, pionier badań nad DNA człowieka - PAP). Od tego czasu badano DNA wielu innych osób, ale żadna nie była jeszcze w tak zaawansowanym wieku.


Było to możliwe, ponieważ kobieta przed śmiercią ofiarowała swe ciało oraz mózg do badań naukowych. Badaniem genomu zajęli się specjaliści uniwersyteckiego centrum medycznego w Amsterdamie.

"Wyjątkowe DNA"

Dr Henne Holstege z wydziału genetyki klinicznej poinformowała, że w DNA kobiety znaleziono już nietypowe fragmenty, które mogą wskazywać na geny chroniące przed demencją i innych chorobami wieku starczego.

Uczona w wywiadzie dla BBC powiedziała, że w materiale genetycznym kobiety musi być coś wyjątkowo, gdyż nie wykazywała ona żadnych objawów choroby Alzheimera.
Przez wiele lat cieszyła się dobrym zdrowiem, do domu opiekuńczego trafiła dopiero w wieku 105 lat. Gdy w wieku 113 lat poddano ją testom na demencję, jej sprawność umysłowa była na poziomie osoby w wieku 60-75 lat.

 

 Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

Zmarła prawdopodobnie na raka żołądka. Wcześniej, w wieku 100 lat, była leczona z powodu raka piersi. Sekcja zwłok nie wykazały żadnych objawów demencji, ani choroby wieńcowej.

Dr Jeffrey Barrett z Sanger Centre w Cambridge powiedział BBC, że badania DNA 115-letniej kobiety są obiecujące, ale by ustalić, jakie geny decydują o długowieczności i zachowaniu młodości, trzeba będzie przebadać znacznie więcej stulatków.

mr

Czytaj także

Komórki macierzyste będą robione na miarę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2011 04:00
Klonowanie posłużyło naukowcom do stworzenia embrionalnych komórek macierzystych - specjalnie dla potrzeb danego pacjenta - pisze "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zidentyfikowali szczątki legendarnego Raginisa

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 01:50
Nie ma już wątpliwości, że szczątki znalezione niedawno w miejscu, gdzie w 1939 r. rozegrała się bitwa pod Wizną, należą do legendarnego kapitana Władysława Raginisa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odtworzono kod genetyczny śmiercionośnej dżumy

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 23:55
Naukowcy odtworzyli kod genetyczny bakterii wywołującej dżumę. Znajomość genomu pomaga zajrzeć w przeszłość i ustalić dlaczego epidemie tej choroby były tak groźne.
rozwiń zwiń