Nauka

Spektakularny przelot sondy Cassini

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2012 07:43
Międzyplanetarna sonda przeleciała nad południowym biegunem księżyca Saturna - Enceladusa, zbliżając się do tego ciała niebieskiego na odległość zaledwie 74 km.
Spektakularny przelot sondy Cassini
Foto: NASA

Sonda przeleciała przez strumienie cząstek lodu wyrzucanych pod ciśnieniem z tego rejonu. Spektrometry znajdujące się na pokładzie sondy pozwolą uzyskać informacje o składzie i gęstości wyrzucanych cząstek - poinformował Terry Hurford z należącego do agencji NASA Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) w Pasadenie (Kalifornia).
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Enceladus od dawna fascynuje naukowców bowiem uzyskane dotychczas informacje sugerują, że strumienie cząstek lodu wyrzucane z rejonu bieguna południowego mogą pochodzić z oceanu płynnej wody, który - jak się przypuszcza - znajduje się pod grubą warstwą lodu.
Wcześniej stwierdzono, że cząstki lodu zwierają związki soli co mogłoby świadczyć, że hipotetyczny ocean ma kontakt ze skalistym jądrem Enceladusa dostarczającym substancji niezbędnych do istnienia życia.
Enceladus jest jednym z wewnętrznych satelitów Saturna. Odbija prawie 100 proc. padających na niego promieni słonecznych i dlatego temperatura na jego powierzchni jest bardzo niska - minus 201 st. Celsjusza.
Sonda Cassini bada system Saturna od początku 2005 roku.
PAP,kk

Czytaj także

Alarm w kosmosie. Nadleciały kosmiczne śmieci

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 09:54
Chwile niepewności przeżyli kosmonauci i astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W pobliżu ich stacji przeleciała część wraku rosyjskiego satelity.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy wyjaśniają, jak możliwy jest lód na gorącym Merkurym

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 00:01
Lód na Merkurym, którego odkrycie ogłoszono kilka dni temu, może być prawdziwym lodem wodnym. Najprawdopodobniej jest pokryty cienką warstwą izolujących go pyłów, dlatego przetrwał na pierwszej planecie od Słońca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA fotografuje "kosmiczne klejnoty"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 17:30
Kosmiczny Teleskop Hubble’a uzyskał piękne zdjęcie gromady kulistej gwiazd o nazwie Messier 9 (M 9). Gromady tej nie widać gołym okiem, ale na nowo opublikowanej przez NASA fotografii znajduje się ponad 250 tysięcy gwiazd.
rozwiń zwiń