Nauka

Odkryto ślady tajemniczej ciemnej materii

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 09:54
Naukowcy trafili na ślady tak zwanej ciemnej materii. Wykryło je urządzenie zamontowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Audio
  • Relacja Rafała Motriuka o śladach ciemnej materii (IAR)
Mozaika zdjęć gromady galaktyk CL0024+17 zrobionych przez Kosmiczny Teleskop Hubblea, pokazująca soczewkowanie grawitacyjne pierścienia ciemnej materii
Mozaika zdjęć gromady galaktyk CL0024+17 zrobionych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, pokazująca soczewkowanie grawitacyjne pierścienia ciemnej materiiFoto: NASA, ESA, M.J. Jee and H. Ford (Johns Hopkins University)

Ten instrument to Magnetyczny Spektrometr Alfa. Szuka we wszechświecie promieni kosmicznych, czyli cząstek o wysokich energiach. Teraz znalazł ślady procesu zwanego anihilacją. Niewykluczone, że są to właśnie cząstki ciemnej materii, które zderzają się ze sobą.

Ciemna materia stanowi prawdopodobnie ponad jedną czwartą wszechświata, kłopot w tym, że bardzo trudno ją zaobserwować.

- Ale bez niej nie powstałyby gwiazdy, planety ani my sami - tłumaczy zajmujący się poszukiwaniem ciemnej materii brytyjski ekspert dr Chamkaur Ghag. Inni naukowcy zaznaczają, że to dopiero pierwsze ślady ciemnej materii, i że poszukiwania będą trwały dalej.

Wyniki badań przedstawiono podczas konferencji Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek Elementarnych CERN w Genewie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

mr

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos NAUKA
Czytaj także

Atom tlenu i dwa atomy wodoru, które przyszły z gwiazd

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2013 13:07
Obchodzony 22 marca Światowy Dzień Wody to dobra okazja, by zastanowić się, co wiemy o tej niezwykłej substancji. Fakty mniej i bardziej znane na jej temat zebrał i zaprezentował w audycji "Zapraszamy do Trójki" Kuba Witkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowiec: każdy może odkryć planetę!

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2013 09:27
- Internauci mogą analizować dane z teleskopu Keplera, dzięki czemu każdy ma szansę zostać odkrywcą nowej planety - mówił w Jedynce Lech Mankiewicz, PAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyrzucone czarne dziury żyją na marginesie Galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:14
Przemieszczają się samotnie lub spowite w ciemna materię. Wyrzucone z pierwotnej lokalizacji, wegetują na obrzeżach naszej Galaktyki.
rozwiń zwiń