Nauka

Bezzałogowe statki - przyszłość żeglugi

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2017 10:43
Mają być tańsze w eksploatacji i dużo bezpieczniejsze. Będą funkcjonować zupełnie samodzielnie, bez załogantów. Niebawem na światowe akweny wypłyną posługujące się sztuczną inteligencją statki autonomiczne.
Audio
  • Bezzałogowe statki autonomiczne - przyszłość sektora morskiego (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdaniem ekspertów, statki autonomiczne, używając sztucznej inteligencji, będą mogły się wzajemnie od siebie uczyć (zdjęcie ilustracyjne)
Zdaniem ekspertów, statki autonomiczne, używając sztucznej inteligencji, będą mogły się wzajemnie od siebie uczyć (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shutterstock.com/rista

Przedstawiciele japońskiej branży stoczniowej ogłosili, że w ciągu ośmiu lat planują zbudować 250 takich statków. Za trzy lata norweskie wybrzeża opuści kilka egzemplarzy. W wyścigu technologicznym uczestniczy także Rolls-Royce. Prezes koncernu powiedział, że od zeszłego roku trwają prace nad projektem.

- No nareszcie! Rozwój technologii pozwalał na to już od dłuższego czasu, główną barierą była - jak sądzę - mentalność. Japończycy doszli do wniosku, że pora tę najnowszą technologię wdrażać i zacząć na niej zarabiać - mówi Łukasz Michalik z portalu Gadżetomania.pl.

Na morzach i oceanach pływają już statki na autopilocie - co będzie je różnić od wielkich "myślących" maszyn? W załączonym nagraniu usłyszą Państwo odpowiedź.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor: Łukasz Walewski
Data emisji: 13.06.2017
Godziny emisji: 7:44

czaj/ei

Czytaj także

Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2015 18:08
Nadzieje, lęki, wyobrażenia dotyczące ewentualnego zastosowania... To wszystko dotyczy sztucznej inteligencji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maszyna skomponowała muzykę. Jak to brzmi?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 12:20
- Przyznam, że jestem trochę zawiedziony i wcale nie dlatego, że to jest złe dzieło sztucznej inteligencji... - mówi Przemysław Piłaciński z Instytutu Muzykologii UW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czwarta rewolucja przemysłowa zmienia rynek pracy. Jakie zawody są zagrożone?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 21:00
Specjaliści nie mają wątpliwości – czwarta rewolucja przemysłowa zmieni kształt przyszłego rynku pracy. Sprawi, że większość zawodów zostanie skomputeryzowana, a ludzie podzielą się na tych, którzy są mądrzejsi od maszyn, i tych, którzy są od nich tańsi. Jedno jest pewne: pracownicy z sektora IT będą potrzebni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentne opony. Już wkrótce w naszych autach?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
Znamy m.in. opony letnie czy zimowe, a wiele wskazuje na to, że już niedługo na rynku pojawią się też opony inteligentne. Nad projektem pracują producenci wszystkich liczących się koncernów.
rozwiń zwiń