Nauka

Nocne moczenie. Wstydliwy problem, którego nie należy bagatelizować

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 20:00
- Przez bardzo wiele lat wokół tego problemu narosło wiele nieporozumień i przesądów. Praktycznie do dziś pokutuje przeświadczenie, nawet wśród niektórych lekarzy, że źródłem moczenia nocnego są zaburzenia emocjonalne. Tłumaczono, że są to nieporozumienia rodzinne czy niepowodzenia w środowisku szkolnym - przyznaje prof. dr hab. Danuta Zwolińska.
Audio
  • Nocne moczenie. Wstydliwy problem, którego nie należy bagatelizować (Eureka/Jedynka)
Nocne moczenie. Wstydliwy problem, którego nie należy bagatelizować
Foto: pixabay.com/PublicDomainPictures

Moczenie nocne (enureza) to brak kontroli nad pracą pęcherza moczowego podczas snu. Większość rodziców w Polsce uważa, że problem pojawia się, gdy moczy się dziecko, które ukończyło 3 lata. Anglicy są bardziej wyrozumiali i twierdzą, że dzieci mogą moczyć łóżko nawet powyżej 5. roku życia. W Holandii, Szwajcarii i USA granicą jest 6 lat. Ale niektóre dzieci nie kontrolują tego nawet po ukończeniu 10 lat. 


cukrzyca choroba FREE_1200_660.jpg
Nie boli, choć zabija. Jak leczyć cukrzycę?

- Dziś wiemy, że moczenie nocne jest heterogenicznym schorzeniem, co oznacza, że ma bardzo różne przyczyny - przyznaje gość Artura Wolskiego. Jakie wyróżniamy rodzaje moczenia nocnego? Dlaczego nie wolno ignorować moczenia nocnego, czekając aż dziecko z niego wyrośnie? Jak pomóc dziecku, aby nocne moczenie nie wiązało się z narastaniem problemów emocjonalnych? Jak współpracować z dzieckiem w rozwiązywaniu tego problemu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. Danuta Zwolińska (kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, ordynator Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Akademickiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu oraz konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii dziecięcej)

Data emisji: 5.01.2017

Godzina emisji: 19.10

gs/mc

Czytaj także

Zdrowie dzieci. Małe serce - duży problem

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2016 18:11
- Od 20. tygodnia ciąży podczas każdego badania ultrasonograficznego lekarz położnik ma obowiązek obejrzeć serce nienarodzonego dziecka - mówi prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowotwory u dzieci. "Trzeba zgłaszać wszelkie niepokojące objawy"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 12:30
Pierwszy szczyt zachorowań na nowotwory przypada na wiek przedszkolny - od 2. do 6. roku życia, drugi - na wiek nastoletni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zamiast leczyć szkodzą. Jak dobrze używać antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:24
- Antybiotyki są nadużywane w pediatrii, bo większość infekcji w wieku przedszkolnym jest wirusowych i samoleczących. Niepokój matek, lekarzy i chęć szybkiego rozwiązania problemu skłania do podawania tego właśnie leku - mówi dr hab. n.med. Piotr Albrecht.
rozwiń zwiń