Nauka

Na granicy życia i snu. Relacje wybudzonych ze śpiączki

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 00:44
W medycynie nieustannie zdarzają się cuda. Jednym z nich jest wybudzanie się ze śpiączki lub możliwość komunikowania się z osobami, które pozornie nie mają kontaktu z otoczeniem.
Audio
  • Jak można pomóc pacjentom w stanie śpiączki bądź po wybudzeniu? (Eureka/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nestor Rizhniak/Shutterstock

Zwykle nie pamiętają, gdzie byli, gdy nie było ich tutaj. Po wypadkach bądź ciężkiej chorobie tracą świadomość i często na lata przebywają w stanie śpiączki. Lekarze i rehabilitanci starają się przeciągnąć ich na "naszą" stroną, co nie w każdym przypadku kończy się sukcesem. Bywa, że po przebudzeniu mają wspomnienia z głębokiego snu, a niekiedy muszą się uczyć życia na nowo. - Gdy byłem w śpiączce słyszałem wszystko, co się działo dookoła. Wiedziałem dokładnie, kto mnie odwiedzał i kto przy mnie był - mówi wybudzony ze śpiączki pacjent.

Dzięki postępowi technologicznemu osoby w śpiączce nie muszą być odcięte od świata. Umożliwia to m.in. Cyber Oko, wynalazek prof. Andrzeja Czyżewskiego, zaprojektowany z myślą o ludziach w stanie wegetatywnym. W nagraniu audycji opowiadamy o tym rewolucyjnym urządzeniu, rozmawiamy też z osobami, które wybudziły się ze śpiączki i ich rodzinami.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Andrzej Czyżewski (Katedra Systemów Multimedialnych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, twórca Cyber Oka), dr Łukasz Grabarczyk (dyrektor ds. medycznych Kliniki Neurochirurgii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), Katarzyna Pinkosz (dziennikarka, autorka książki "Wybudzenia")

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 19.11

sm/mg

Czytaj także

Kiedy warto zastosować witaminową kurację?

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 22:11
- Witamy są bezwzględnie potrzebne do naszego funkcjonowania, jednak warto pamiętać, że terapie witaminowe w przypadku np. chorób nowotworowych są wspomagające, nie zastępują leczenia onkologicznego - mówi lekarz dr Magdalena Osińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdy zamiast leczyć szkodzą. Jak dobrze używać antybiotyków?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 21:24
- Antybiotyki są nadużywane w pediatrii, bo większość infekcji w wieku przedszkolnym jest wirusowych i samoleczących. Niepokój matek, lekarzy i chęć szybkiego rozwiązania problemu skłania do podawania tego właśnie leku - mówi dr hab. n.med. Piotr Albrecht.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Serce w 3D i wizje z "Gwiezdnych wojen" w kardiologii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 23:02
Postęp dzisiejszej medycyny coraz częściej przypomina scenariusz filmu science-fiction. To, co dawniej wydawało się odległą przyszłością, staje się rzeczywistością. - Wizja hologramów z "Gwiezdnych wojen" jest dzisiaj realna - podkreśla lekarz, Dariusz Dudek.
rozwiń zwiń