Nauka

Plazmonika - czym to się je?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2014 13:00
Szybsze komputery, czulsze detektory. Goście Jedynki opowiadają o plazmonice, nowej dyscyplinie wiedzy, cieszącej się olbrzymim zainteresowaniem naukowców i inżynierów.
Audio
  • Co to jest plazmonika? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Plazmonika - czym to się je?
Foto: Glow Images/East News

Plazmonika to nowa gałąź nauki, znajdująca się na pograniczu fotoniki i fizyki kwantowej. Jej osiągnięcia mogą posłużyć do stworzenia szybszych komputerów, czulszych detektorów. Może także znaleźć spektakularne zastosowania w medycynie (na przykład celowane niszczenie komórek nowotworowych), a także możliwość stworzenia…  „czapki niewidki”.

Plazmonika bada tak zwane plazmony powierzchniowe w celu wykorzystania ich do przekazywania informacji. - Plazmony powierzchniowe to fala elektromagnetyczna, która propaguje się na powierzchni ośrodka przewodzącego. Powstaje dzięki oscylacji ładunków w ośrodku przewodzącym, a wytwarzają ją m.in. fotony - mówi dr Piotr Wróbel z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

- Odpowiada to jakby falom na wodzie, tylko w tym wypadku mamy fale elektronów - dodaje dr Tomasz Stefaniuk. - Ludzie wykorzystują te mechanizmy od starożytności, np. w kielichu Likurga, który zmienia kolory w zależności od tego, jak pada światło. Wykorzystywano efekt plazmoniczny, chociaż nie znano wtedy teorii, która stoi za tymi właściwościami. Podobnie robili twórcy średniowiecznych witraży.

A jakie zastosowania dla plazmonów znajdą Polacy? Szczegóły w audycji, którą przygotował i prowadził Krzysztof Michalski.

(ew)

Czytaj także

Naukowcy sprawiają, że fotony zachowują się jak w mieczu świetlnym

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2013 01:00
Oto czym zajmują się naukowcy z Harwardu i MIT.
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA: akcelerator cząstek mniejszy od ziarenka ryżu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 19:29
Jest jednym z najpotężniejszych urządzeń naukowych na świecie i jest mniejszy od ziarenka ryżu. To skonstruowany w USA nowoczesny akcelerator cząstek - czyli system do wykonywania skomplikowanych eksperymentów fizycznych i medycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie supersamoloty, polski wynalazca-wizjoner i świat po bozonie Higgsa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 23:00
Może się okazać, że odkryta cząstka Higgsa nie jest tą, której się spodziewamy.
rozwiń zwiń