Kultura

Wrocław buzuje kulturą

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2011 11:00
Europejski Kongres Kultury daje wiele zaskakujących możliwości obcowania z kulturą. Sztuka wymieszała się z życiem mieszkańców, budynkami i zielenią miejską.

Tereny wokół Hali Stulecie zajęte są przez sztukę w 110 procentach. Architektura i przyroda otaczająca budynek inspiruje artystów i panelistów.

Kompleks, który zajmuje Europejski Kongres Kultury, zaprojektował na początku wieku Max Berg. Wrocławski architekt - przedstawiciel modernizmu, inspirował się także sztuką gotycką i starał się stworzyć budynki o jak najlżejszej konstrukcji. Ci, którzy nie mają okazji być teraz we Wrocławiu, znajdą na stronie kongresu minipowieść poświęconą Hali Stulecia. Za książką "Tylko Maks. Historia z dreszczykiem" stoi jeden z najciekawszych polskich pisarzy horrorów - Łukasz Orbitowski.

Dodajmy, że powieść zaczyna się mocnym uderzeniem, Hala Stulecia stoi w płomieniach...

Mirosław Bałka także zainspirowała przestrzeń wokół Hali Stulecia, a zwłaszcza ogromna fontanna wrocławska, która dzieli mieszkańców miasta (wysokie na kilka metrów strumienie wody, podświetlane są kolorowymi diodami). Stworzył instalację "Wege zur Behandlung von Schmerzen"m czyli antyfontannę (do metalowej konstrukcji wpada czarna jak smoła woda). Artysta powiedział, że inspirował go poziom zniszczeń budynków zaprojektowanych przez Maxa Berga i znajdująca się tuż obok klinicznie czysta fontanna.

Dziś na Kongresie odbywają się niezwykle interesujące panele dyskusyjne, o związkach nauki i sztuki będzie mówił m.in. profesor Łukasz Turski, a o relacjach władzy i sztuki opowie Zbigniew Libera. Kongres porusza tematy mocno aktualne w świecie sztuki i dlatego odbywa się dziś także dyskusja poświęcona dzieleniu się sztuką w sieci i działań na zasadach licencji Creative Commons.

Wydarzenia na Kongresie Kultury mieszają się ze sobą, obok siebie pokazywane są prace młodych artystów i tuzów polskiej sztuki, na panelach dyskusyjnych rozmawiają ze sobą czołowi europejscy filozofowie i młodzi aktywiści. Wydarzenie jest przemyślane i daje uczestnikom możliwość czerpania inspiracji z wielu przenikających się i zaskakujących na każdym kroku artystycznych zdarzeń.

usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Nowe media, to nie bajka

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 14:05
Europejski Kongres Kultury bada to, co się dzieje tu i teraz. Jak nowe media zmieniają sztukę? Czy rzeczywiście "Jesteś interaktywny, więc jesteś"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warsztaty twittowania na EKK we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 15:13
W ramach Europejskiego Kongresu Kultury odbyła się lekcja korzystania z serwisu społecznościowego Twitter.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowa sekcja Kongresu Kultury rozdrapuje trudne tematy

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 16:00
- W ramach sekcji Funny Games EU pokazane zostaną filmy poruszające tematy, od jakich zawsze chcemy uciec - mówi Joanna Łapińska ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń