Kultura

Open'er to nie tylko muzyka!

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2011 13:10
W czwartek rozpocznie się największy polski festiwal muzyczny Open'er. W Gdyni zagości nie tylko muzyka, ale także teatr, film i moda, które mają na nim swoje stałe miejsce.

Festiwal Open'er obchodzi w tym roku 10 urodziny. Zaprawieni w bojach festiwalowicze właśnie sprawdzają namioty i wietrzą śpiwory przed wyjazdem do Gdyni. Na festiwal jedzie się dla muzyki, to jasne, jednak niejako "przy okazji" możemy na nim nadrobić zaległości filmowe, obejrzeć przedstawienia teatralne, poznać młodych polskich projektantów. 

Teatr

Teatr festiwalowy? Oczywiście plenerowy! W tym roku na Open'erze zobaczymy prapremierę pierwszego plenerowego spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw, spektakl plenerowy "Nić Ariadny" w wykonaniu Feta Teatr na Specjalne Okoliczności oraz performance "Crash!" Sopockiego Teatru Tańca. Teatru na festiwalu nie trzeba szukać, teatr znajdzie nas - widzów - sam.

FRUU wykorzystuje charakterystykę przestrzeni, w której jest pokazywany. Od niej zależy ostateczna atmosfera spektaklu. Ziemia, budulec, mięśnie, woda, krew, śluz, skóra, powietrze, aura. Istotą FRUU jest ciało, wobec czego taniec, fizyczność stają się kluczowym narzędziem, jako że jednocześnie spełniają funkcję metody i samej materii dzieła. Całość balansuje pomiędzy esencją codzienności, a eliksirem abstrakcji. Jednak nie jest to oczywiste łapanie się sensów, a raczej szukanie kontrastów i dualizmu natury.
KONCEPCJA: KATARZYNA CHMIELEWSKA | CHOREOGRAFIA I WYKONANIE: KATARZYNA CHMIELEWSKA, ANNA STELLER, ULA ZEREK | VIDEO: KAMILA CHOMICZ | MUZYKA:OLO WALICKI | KOSTIUMY: GOSIA GOLIŃSKA & KASIA PIĄTEK (VIDEO) | PRODUKCJA: STOWARZYSZENIE TEATR DADA VON BZDULOW | KOPRODUKCJA: MCKA ZATOKA SZTUKI
Teatr Dada von Bzdülöw - założony przez choreografa i reżysera - Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę - Katarzynę Chmielewską, działa w Gdańsku nieprzerwanie od 1993 roku. Jako niezależna grupa tancerzy i aktorów realizuje poszczególne spektakle w kooperacji z polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury (m.in.: Teatr Wybrzeże /Gdańsk, Klub Żak /Gdańsk, Dance Advance /Filadelfia, Les Hivernales /Avignon, Stary Browar /Poznań, Teatr Nowy /Łódź). Od 2009 roku Teatr reprezentowany jest przezStowarzyszenie Teatru Dada von Bzdülöw z siedzibą w Gdańsku.
Teatr Dada von Bzdülöw zrealizował dotychczas blisko 40 premierowych przedstawień. Z tych, które nie są już w repertuarze, a które pokazywane były z powodzeniem w Polsce i za granicą należy wymienić: Zagłada ludu, Człowiek, który kłamał, Nie było, nie będzie, czyli nie ma, Sonata, Apartament no 7, Dialogus In conventione, Drop Dead Gorgeous(koprodukcja z Vincent Dance Theatre). W latach 1995 do 2001 roku Dada von Bzdülöw współpracował z Teatrem Miejskim w Gdyni, a na scenie tego teatru, w latach 1997-2000, prowadził cykliczne spotkania artystyczne pod nazwą Dzień Pięknego Towarzystwa. W latach 1996-2001 zespół uczestniczył w projektach Bałtyckiego Uniwersytetu Tańca, współtworząc w takie choreografie, jak: Wewnątrz ciała Aviego Kaisera, Papugaj Tatiany Baganowej. W dorobku zespołu Teatru Dada są również międzynarodowe produkcje i wydarzenia artystyczne realizowane w Niemczech, Belgii, Szwecji i Anglii. Do najważniejszych zaliczyć należy: Landscape X w Sztokholmie (przedstawienie The Rape of Europe w reżyserii Piotra Cieplaka / 1998) oraz SEAS (spektakl ODYS-seas – reżyseria Leszek Bzdyl / 2004). W latach 2004-2006 Teatr Dada von Bzdülöw uczestniczy w projekcie Trans Danse Europe. W latach 2000-2007 Teatr Dada związany był ze sceną teatralną Klubu Żak w Gdańsku, gdzie w 2002 roku zainicjował nowy festiwal teatrów tańca i tańca współczesnego pod nazwą Gdańska Korporacja Tańca. W sezonie 2008-09 i 2009-10 Teatr Dada współpracuje z Teatrem Nowym w Łodzi i Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.
W repertuarze: Kilka Błyskotliwych Spostrzeżeń (reż. Leszek Bzdyl), Magnolia (chor. Katarzyna Chmielewska & Bzdyl), Karnacja (chor. Chiharu Mamyia & Katarzyna Chmielewska), Factor T (reż. Leszek Bzdyl), so beautiful (chor. Katarzyna Chmielewska),Bonsai (chor. Katarzyna Chmielewska), Eden (reż. Leszek Bzdyl), Przed południem, przed zmierzchem (reż. Piotr Cieplak – produkcja Teatru Nowego w Łodzi)
www.dadateatr.pl
SPEKTAKL PLENEROWY: „NIĆ ARIADNY”
FETA TEATR NA SPECJALNE OKOLICZNOŚCI
„Nić Ariadny” to tytuł zaczerpnięty z obrazu gdańskiego malarza Waldemara Marszałka, którego twórczość jest kanwą całego spektaklu.
„Nić Ariadny” to nie tylko tytuł obrazu i spektakl, ale używany przez teatr symbol wędrowania, poszukiwania drogi życia. Pozwalająca na bezpieczne poruszanie się w czasie i przestrzeni nić jest czymś co nas łączy z przeszłością, umożliwia wyprawy w przyszłość i wskazuje kierunki drogi powrotnej.
Bohaterowie spektaklu, podobnie jak postacie z obrazów, poruszają się w przestrzeni pleneru nasycając ją groteskową, surrealistyczną aurą emanującą z obrazów artysty.
Tytułowa Nić Ariadny coraz bardziej zagęszcza przestrzeń, w której na oczach widowni pojawiają się coraz to nowe obrazy mające swój pierwowzór na płótnach Waldemara Marszałka.
Spektakl zawiera elementy charakterystyczne dla teatralnych widowisk plenerowych – aktorzy poruszają się na szczudłach, a środkiem ekspresji jest ruch, dźwięk i obraz.
Konsultacja artystyczna – Waldemar Marszałek
Choreografia – Jacek Krawczyk
Muzyka – Dominik Bukowski
Scenografia – Czesław Fankidejski
Scenariusz i reżyseria – Elwira Twardowska
Feta – Teatr na Specjalne Okoliczności – teatr powstał na okoliczność 300-lecia miasta Sankt Petersburg. Władze miasta Gdańska chciały z okazji urodzin podarować Wenecji Północy “artystyczny prezent”. W ten sposób narodził się pomysł debiutanckiego spektaklu “Goldwasser od Gdańszczan”. W repertuarze teatru są zarówno spektakle plenerowe (Goldwasser od Gdańszczan, 2002; Robale, 2007; Nić Ariadny, 2009), jak również realizacje salowe (Na dnie, 2004; Kynolog w rozterce, 2005; Czarowna noc, 2005; Szaleństwo we dwoje, 2008). Teatr z powodzeniem prezentował swoje spektakle na festiwalach w Krakowie, Lwowie, Ljubljanie, Liverpoolu, Gdańsku, Grudziądzu, Warszawie, Płocku, Olsztynie. Teatr Feta towarzyszy licznym organizowanym przez miasto imprezom: Gdańska Choinka, Gdańska Wigilia, Święto Miasta, Aeropg Gdański, Parada Tolkienowska, Urodziny Heweliusza, “Kocham Gdańsk” w Warszawie.
www.plama.art.pl/teatr-feta/
PERFORMANCE: „CRASH!”
SOPOCKI TEATR TAŃCA
„Crash!” to performance choreografki Sopockiego Teatru Tańca, w którym partneruje jej Artur Aponowicz – perkusjonista i aktor teatru ulicznego. Balansując na przecięciu zabawy i powagi, gry z widzem i dystansu, artyści wciągają publiczność w teatralną opowieść.
Joanna Czajkowska po raz kolejny metaforycznie opowiada o sobie samej, o losie tancerki, która rozkwita niczym egzotyczny kwiat pośrodku świata realnego i zderza się z zastaną rzeczywistością.
Koncept i wykonanie: Joanna Czajkowska, Artur Aponowicz
Muzyka: Michał Jeziorski (SPIKA)
www.sopockiteatrtanca.com
« lista artystów

"FRUU" Teatru Dada von Bzdülöw wykorzystuje charakterystykę przestrzeni, w której jest pokazywany. Od niej zależy ostateczna atmosfera spektaklu. Ziemia, budulec, mięśnie, woda, krew, śluz, skóra, powietrze, aura. Istotą FRUU jest ciało, wobec czego taniec, fizyczność stają się kluczowym narzędziem, jako że jednocześnie spełniają funkcję metody i samej materii dzieła. Teatr Dada von Bzdülöw - założony przez choreografa i reżysera - Leszka Bzdyla oraz tancerkę i choreografkę - Katarzynę Chmielewską, działa w Gdańsku nieprzerwanie od 1993 roku i zrealizował dotychczas blisko 40 premierowych przedstawień.

Spektakl plenerowy "Nić Ariadny" wziął swój tytuł od obrazu gdańskiego malarza Waldemara Marszałka, którego twórczość jest kanwą całego spektaklu. "Nić Ariadny" to nie tylko tytuł obrazu i spektakl, ale używany przez teatr symbol wędrowania, poszukiwania drogi życia. Spektakl zawiera elementy charakterystyczne dla teatralnych widowisk plenerowych – aktorzy poruszają się na szczudłach, a środkiem ekspresji jest ruch, dźwięk i obraz. Feta Teatr na Specjalne Okoliczności powstał na okoliczność 300-lecia miasta Sankt Petersburg. Władze miasta Gdańska chciały z okazji urodzin podarować Wenecji Północy "artystyczny prezent". W ten sposób narodził się pomysł debiutanckiego spektaklu "Goldwasser od Gdańszczan".

Performance "Crash!" Sopockiego Teatru Tańca to praca choreografki Joanny Czajkowskiej, partneruje jej Artur Aponowicz – perkusista i aktor teatru ulicznego. Balansując na krawędzi zabawy i powagi, gry z widzem i dystansu, artyści wciągają publiczność w teatralną opowieść. Joanna Czajkowska po raz kolejny metaforycznie opowiada o sobie samej, o losie tancerki, która rozkwita niczym egzotyczny kwiat pośrodku świata realnego i zderza się z rzeczywistością...

Kino

Aby obejrzeć film trzeba znaleźć na terenie festiwalu przestrzeń o nazwie Alter Space. To przytulny namiot - porównując choćby do gigantycznych rozmiarów scen. Filmów jest kilka : "Wideokracja", "Open'er Generation", "Full Metal Village", "Fight For Your Right Revisited" i "All Tomorrow's Parties". Szczególnie polecam ten ostatni, którego tytuł jest także nazwą festiwalu na kempingu, po sezonie, na wybrzeżu Anglii. Alternatywny festiwal muzyczny All Tomorrow's Parties serwuje wybuchową mieszankę alternatywnego rocka, zwariowanego golfa i wakacji pod gruszą. Kuratorem festiwalu jest zawsze jeden zespół lub solista. Film "All Tomorrow's Parties" jest dziełem All Tomorrows People i Jonathana Caouette’a, a w filmie można zobaczyć śmietankę niezależnej sceny muzycznej, od Sonic Youth po Animal Collective. Po obejrzeniu tego filmu wpisałam ten festiwal na listę moich marzeń!

Dokładne godziny projekcji można znaleźć TU, będą także widoczne w festiwalowych książeczkach.

 

 

Moda

Od kilku lat na festiwalu wyrasta namiot nazwany Fashion'er. Jest miejscem, w którym debiutujący i niszowi projektanci mogą eksponować stworzone przez siebie stroje. Niektórzy spośród nich projektują ubrania specjalnie na tę okazję. Jest to możliwość pokazania kolekcji szerokiej publiczności, a zarazem grupie docelowej. Projektanci mają do swojej dyspozycji profesjonalną oprawę pokazów oraz showroomy, w których sprzedają ubrania ze swoich kolekcji. Na dziesiątej edycji Festiwalu, zaprezentują się:

DUD.ZIN.SKA (Anna Dudzińska) - awangardowa marka, będąca formą eksperymentu. Łączy ze sobą różne style oraz materiały, które są najczęściej przeciwstawne (nowy a stary, błyszczący a matowy, itp.).

BARTOSZ MALEWICZ- projektant nonkonformista, który porzuca ograniczenia dla swobodnego manifestu.

HYAKINTH (Jacek Kłosiński) - kreator mody męskiej, specjalizujący się w druku na tkaninie. Tegoroczny zdobywca statuetki za kreatywność, przyznanej przez jeden z magazynów lifestyle’owych podczas polskiej edycji Fashion Week.

MAMAPIKI - label streetwear’owy, dla którego inspiracją jest przestrzeń miejska i aktywność ludzi w mieście. Jest kolorowo, wygodnie, sportowo. Są przyjaciółmi, tworzą dla przyjaciół.

NENUKKO – grupa, tworząca w duchu uniseksualnej prostoty i działająca według autorskiej zasady – bez nadinterpretacji, bez ograniczeń, z dala od konsumpcyjnego obłędu.

OLA WAWAK - z zamiłowania historyk sztuki, z zawodu dyplomowana projektantka i stylistka.

DOMI GRZYBEK - studiując modę, zdecydowała sie przełamywać zasady; tworzyć optymistyczne kolekcje, styl, przez który chciałaby wydobyć z nas dziecinadę, którą każdy z nas ma w sobie.

MISBEHAVE (MISBHV) uderza prostotą i autentycznością, oddaje sposób życia ludzi nieprzeciętnych i pewnych swojego stylu. Marka została zauważona przez francuski magazyn Shoes up i na targach mody streetwearowej Bright Show w Berlinie.

 

Agnieszka Szydłowska /mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Opener 2008: Czas wzrastania

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2011 12:19
Dwie nowe sceny, 72 hektary terenu i 20 kilometrów ogrodzenia, tak od strony technicznej prezentowała się rozbudowana 7. edycja gdyńskiego festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opener 2011: polscy artyści i filmowe atrakcje festiwalu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 09:57
W "Programie Alternatywnym" Agnieszki Szydłowskiej, Mikołaj Ziółkowski ogłosił zespoły, które wystąpią na scenach Alter Space oraz Young Talents.
rozwiń zwiń