Kultura

Londyn Sherlocka Holmesa i obyczaje wyższych sfer

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 12:45
Opowiadania Arthura Conana Doyle'a o słynnym detektywie powstały w latach 80. i 90. XIX wieku. Do tej epoki przenosi nas autorka wydanej niedawno książki "Londyn w czasach Sherlocka Holmesa" Krystyna Kaplan.
Audio
  • Dr Marek Gumkowski o obyczajowości londyńczyków żyjących w czasach Sherlocka Holmesa (Kulturalna Jedynka)
Fragment okładki książki Londyn w czasach Sherlocka Holmesa Krystyny Kaplan
Fragment okładki książki "Londyn w czasach Sherlocka Holmesa" Krystyny KaplanFoto: Mat. pras./PWN

Końcówka XIX wieku to w Wielkiej Brytanii czasy panowania królowej Wiktorii. W tym okresie było to największe i najpotężniejsze państwo świata. Detektyw-amator Sherlock Holmes należy do klas wyższych, choć jest dość nietypowym przedstawicielem swojej warstwy społecznej.

-  Jest gentlemanem, choć pracującym, co w owym czasie powinno się wykluczać. W tamtych czasach gentleman to ktoś, kto nie tylko pochodzi z odpowiedniej sfery, odpowiednio się zachowuje i ubiera, ale także nie pracuje, bo odziedziczył pieniądze po swoich przodkach - mówi dr Marek Gumkowski, znawca kultury brytyjskiej.

Czy autor opowiadań o Sherlocku Holmesie zbił na nich fortunę? Dlaczego w epoce wiktoriańskiej nie wypadało pokazać się bez kapelusza i... w nowych butach? Czym jest "londyński sezon"? Jakie podziały społeczne widoczne są w Wielkiej Brytanii do dziś? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Marek Gumkowski (krytyk literacki, znawca kultury brytyjskiej)

Data emisji: 10.12.2016

Godzina emisji: 21.12

mg/ab

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:00
Placówka stara się gromadzić wszystkie książki wydawane w Polsce. - W czasach PRL biblioteka zdobywała mniej lub bardziej oficjalne publikacje ukazujące się w drugim obiegu. W BN pracowali też opozycjoniści – przypomina jej dyrektor Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Louis de Bernières. Miłość i wojna sprzed stu lat

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 18:00
– Widać, że de Bernières bardzo czuje tę epokę, że to bliski mu temat – mówił Krzysztof Cieślik, współautor przekładu powieści "Pył, co opada ze snów".
rozwiń zwiń