Kultura

Miłośnik sztuki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 07:55
Złote czasy polskiej kultury ludowej w gawędzie etnografa i historyka - Antoniego Kroha.

Antoni Kroh - pisarz, etnograf, historyk kultury, tłumacz, leksykograf, znawca dziejów ludów wokółtatrzańskich, autor książek "Sklep Potrzeb Kulturalnych" i "Starorzeczy", "O Szwejku i o nas", "Tatry i Podhale".

Urodził się w Warszawie w 1942 roku. Jako sześciolatek trafił ze zniszczonej stolicy do Bukowiny Tatrzańskiej. Niełatwe dorastanie inteligenckiego dziecka w kulturze ludowej Podhala opisał po latach w "Sklepie potrzeb kulturalnych" - obrachunkowej, ale i pełnej sentymentów książce. Od ponad trzydziestu lat współpracuje z kwartalnikiem Instytutu Sztuki PAN "Polska Sztuka Ludowa – Konteksty". Dał się poznać szerokiej publiczności przed dwudziestu laty jako polemista w sporze o nowy przekład Szwejka. Przetłumaczył kilkadziesiąt tomów prozy czeskiej i słowackiej, wśród nich zbiór anegdot Radka Pytlika "Nasz przyjaciel Haszek" i kultowy wybór "Myśli Haska". Po ukończeniu studiów etnograficznych na Uniwersytecie Warszawskim, w połowie lat 60. Kroh zamieszkał w Zakopanem i pracował w Muzeum Tatrzańskim. W 1972 sprowadził się do Nowego Sącza. Był komisarzem konkursów sztuki ludowej Karpat.

W "Zapiskach ze współczesności" Antoni Kroh opowie o złotych czasach polskiej sztuki ludowej, czyli latach 70. XX wieku.

3-7 stycznia (poniedziałek-piątek), godz. 11:45

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni