Kultura

"Ida" wśród dziewięciu filmów nieanglojęzycznych z szansami na nominację do Oscara

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 20:35
Film "Ida" znalazł się na krótkiej liście filmów nominowanych do Oscara dla filmu zagranicznego. W sumie na liście jest dziewięciu kandydatów. Sześć filmów pochodzi z Europy, dwa z Ameryki Łacińskiej i jeden z Afryki.
Audio
  • "Ida" na krótkiej liście do Oscarów - relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR)
Kadr z filmu Ida. Na zdjęciu Agata Kulesza i Agata Trzebuchowska
Kadr z filmu "Ida". Na zdjęciu Agata Kulesza i Agata TrzebuchowskaFoto: www.ida-movie.com

Film "Ida" znalazł się na ogłoszonej w piątek w Los Angeles krótkiej, liczącej dziewięć tytułów liście, spośród których członkowie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w styczniu nominują obrazy do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny.
Dziewięć tytułów zostało wybranych spośród 83 filmów nadesłanych w tym roku przez kraje do konkursu w tej kategorii.
Dopiero w styczniu będzie wiadomo, które pięć filmów z wytypowanej dziewiątki dostanie nominacje. 87. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 22 lutego 2015 roku.

W sobotę "Ida" została obsypana deszczem statuetek podczas gali Europejskich Nagród Filmowych, nazywanych "europejskim Oscarem". Została nagrodzona jako europejski film roku, za najlepszy scenariusz, zdjęcia, a także dostała nagrodę publiczności.

Akcja "Idy" toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska) przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Od Wandy, która jest jej ciotką, dziewczyna dowiaduje się, że jest Żydówką i że naprawdę nie nazywa się Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swoich rodziców, zamordowanych podczas wojny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.


"Ida", do której zdjęcia powstawały m.in. w Łodzi, jest koprodukcją zrealizowaną przez studia Opus Film i Phoenix Film we współpracy z Portobello Pictures, Phoenix Film Polska i Canal+ Polska. Produkcję dofinansowały m.in. Polski Instytut Sztuki Filmowej i Duński Instytut Filmowy.

Film Pawlikowskiego obejrzało już blisko 500 tysięcy widzów we Francji, ponad 100 tysięcy widzów we Włoszech oraz po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych "Ida" zgromadziła przed kinowymi ekranami ponad 460 tysięcy widzów - zdecydowanie więcej niż w Polsce.

PAP, IAR, bk

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Agnieszka Holland o filmie "Ida": specjaliści w USA stawiają na Oscara

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2014 15:39
- Zaskoczenia, jeśli chodzi o Europejskie Nagrody Filmowe, nie było. Było tylko pytanie, w ilu kategoriach nominacje zwieńczą się wygranymi. I wyszło świetnie - mówi reżyserka Agnieszka Holland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Ida" zdobyła nagrodę Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:31
Polsko - duński film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego został laureatem nagrody LUX przyznawanej przez Parlament Europejski.
rozwiń zwiń