Polskie Radio
Section05
Parlament Europejski

Koalicja kilkunastu krajów przeciwko pakietowi drogowemu

Część unijnych krajów, w tym Polska, próbuje utworzyć koalicję przeciwko propozycjom Komisji Europejskiej, regulującym transport międzynarodowy. Chodzi o pakiet drogowy, który zaostrza zasady pracy kierowców ciężarówek. Komisja chce, by po trzech dniach od przekroczenia granicy jakiegoś państwa byli oni objęci tamtejszymi przepisami o płacy minimalnej. Sytuację komentowali w audycji Kapitał i Praca Zenon Kopyściński (Niezależny Związek Zawodowy Kierowców) i Mateusz Włoch (INELO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 transport Komisja Europejska Parlament Europejski Unia Europejska

Ujawniono poufne dokumenty w sprawie Nord Stream 2

Zmiana prawa umożliwiająca przeprowadzenie inwestycji na chronionym terenie rezerwatu "Kurgalsky". Oto najważniejsza część, ujawnionej przez Greenpeace, korespondencji między Gazpromem i przedstawicielami rosyjskiego rządu. Wszystko po to, by kontynuować budowę, wywołującego duży sprzeciw środowisk ekologicznych, gazociągu Nord Stream 2. Sprawę skomentował Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia Greenpeace Robert Cyglicki Nord Stream 2 Rosja gaz ziemny Parlament Europejski

Bezpieczeństwo energetyczne w UE. Nowe przepisy

Jest zgoda komisji przemysłu i badań Parlamentu Europejskiego na przepisy dotyczące bezpieczeństwa dostaw gazu. Zapisano w nich regionalną współpracę między unijnymi państwami, by mogły się wspierać w razie kryzysu gazowego. Jest też zasada solidarności i przejrzystości kontraktów gazowych zawieranych między firmami. Regulacje nie spełniają w stu procentach oczekiwań Polski, ale stanowią poprawę jeśli chodzi o gwarancje bezpieczeństwa energetycznego w Unii Europejskiej. O ustaleniach mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki z BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  gaz bezpieczeństwo energetyczne Rosja Parlament Europejski Unia Europejska

Szef delegacji PE ostrzega Białoruś przed sankcjami

Ostatnie miesiące na Białorusi to wzmożenie szykan i represji, setki grzywien, agresywne zatrzymania – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl przewodniczący delegacji Parlamentu Europejskiego ds. stosunków z Białorusią, Bogdan Zdrojewski. Przełożono misję PE na Białorusi na lipiec, w czerwcu odbędzie się specjalne posiedzenie delegacji ws. sytuacji w tym kraju. Przestrzegamy, że powiększanie się skali, rodzajów szykan może doprowadzić do powrotu sankcji wobec Białorusi - mówi eurodeputowany.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD prawa człowieka opozycja demokratyczna Bogdan Zdrojewski media Parlament Europejski Unia Europejska Biełsat

PE przyjął rezolucję ws. transportu drogowego

Swoboda świadczenia usług transportowych w UE nie usprawiedliwia naruszania praw pracowników - wynika z przyjętej w czwartek rezolucji Parlamentu Europejskiego. Zdaniem polskich eurodeputowanych, nowe przepisy uderzą w firmy z Europy Środkowej i Wschodniej. O sprawie rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza Marcin Roszkowski (Klub Jagielloński), Michał Kobosko (Atlantic Council) i Jarosław Nowrotek (Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej).
Zobacz więcej na temat:  gospodarka polska transport Parlament Europejski Unia Europejska Brexit USA wiek emerytalny w Polsce emerytura