Polskie Radio
Section05
Parlament Europejski

Apelują do Katalonii, by nie ogłaszała niepodległości

Większość grup politycznych w Parlamencie Europejskim zaapelowała do Katalonii, by nie ogłaszała niepodległości. Na sesji plenarnej PE odbyła się debata w związku z niedzielnym referendum, dotyczącym oderwania się tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. O stanowisku PE wobec referendum niepodległościowego w Katalonii mówił w Polskim Radiu 24 europeista prof. Piotr Wawrzyk z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Jaume Cassanyer koordynator Katalońskiego Zgromadzenia Narodowego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  katalonia Hiszpania Parlament Europejski Unia Europejska Madryt Mariano Rajoy

Hiszpania: Katalonia bliska ogłoszenia niepodległości

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont wygłosi oświadczenie w środę o godz. 21 - podało źródło z jego kancelarii. Proniepodległościowe partie Katalonii chcą, by w najbliższy poniedziałek regionalny parlament obradował nad ewentualną deklaracją o oderwaniu się od Hiszpanii. W Polskim Radiu 24 komentarze Magdaleny Skajewskiej z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej PR oraz Ewy Wysockiej - wieloletniej korespondentki Polskiego Radia w Barcelonie.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia Ewa Wysocka referendum w Katalonii Carles Puigdemont niepodległość Magdalena Skajewska Parlament Europejski

Dziś w Parlamencie Europejskim debata nt. sytuacji Hiszpanii

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się dziś po południu debata na temat sytuacji w Katalonii po referendum dotyczącym oderwania się tego autonomicznego regionu od Hiszpanii. Rząd w Madrycie uznał je za nielegalne. Podczas glosowania, w starciach z policją rannych zostało kilkaset osób, a hiszpańscy policjanci byli obwiniani o użycie siły i stosowanie przemocy wobec osób chcących wziąć w nim udział. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Parlament Europejski Hiszpania referendum w Katalonii katalonia

Szczyt UE w Estonii. Złe wieści dla gigantów internetowych

Unia Europejska ma w przyszłym roku zaproponować wyższe podatki dla firm internetowych, które pochodzą spoza Wspólnoty. Taka deklaracja padła podczas szczytu cyfrowego w Estonii. – Pytanie, czy tego typu pomysł uzyska wystarczające poparcie Parlamentu Europejskiego i liderów poszczególnych państw – mówił na naszej antenie Wojciech Cegielski, reporter Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nowe technologie internet google Facebook Unia Europejska Parlament Europejski podatki