Kultura

Sztuka w walce o niepodległość Ukrainy, czyli artyści na Majdanie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 20:45
Sztuka stale towarzyszyła protestom na Majdanie Niepodległości w Kijowie, była wyrazem oporu wobec rosyjskich wpływów w skorumpowanym państwie i przestrzenią wolności. Artyści tworzyli na Majdanie, wystawiali tam swoje prace, projektowali plakaty i organizowali akcje. O tym opowiada wystawa "Jestem kroplą w morzu. Sztuka ukraińskiej rewolucji".
Audio
  • Sztuka w walce o niepodległość Ukrainy (Teren kultura/ Trójka)
Fragment pracy Horror imienia Veriovki (Ivan Semesyuk)
Fragment pracy "Horror imienia Veriovki" (Ivan Semesyuk) Foto: MOCAK/ mat. prom.

Tytuł krakowskiej wystawy nawiązuje do jednego z haseł ukraińskiej rewolucji. Mówi o tym, że choć jedna osoba nie wystarczy, aby zmienić system, efektywna współpraca jednostek gwarantuje realny wpływ na bieg wypadków. - Wiele prac opowiada o historiach pojedynczych ludzi, co dla mnie jest szczególnie ważne. Bo to historie, które giną w przekazie medialnym - mówiła w audycji "Teren kultura" Delfina Jałowik z Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Prezentowane na wystawie fotografie i obrazy stanowią krytyczny komentarz do sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie, natomiast prace wideo oraz banery, dokumentujące akcje performatywne, ukazują kontekst, w którym powstawały poszczególne dzieła. Artyści negatywnie odnoszą się do posunięć rządu oraz ubolewają nad sytuacją, w której Ukraińcy podżegani są do bratobójczej walki, odkrywając analogię pomiędzy dzisiejszą rzeczywistością polityczną a wojną domową z lat 1918–1921. - Jest tam na przykład baletnica obłożona trotylem, która w ręku trzyma karabin. Wyraz jej bezsilności łączy się z tradycją rosyjskiego "Jeziora Łabędziego" - opowiadała  Delfina Jałowik.
Wystawę do 19 października oglądać można w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przygotowanej przez Agnieszkę Obszańską.

Audycji "Teren Kultura" można słuchać można słuchać od poniedziałku do czwartku o 19.50.

(ei)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Raz Dwa Trzy o miłości

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2012 20:05
- Mam nadzieję, że uda nam się zebrać kilka przepięknych piosenek i pokażemy, w jaki sposób można opowiadać o miłości i jej przeżywaniu - mówił Adam Nowak przed koncertem w Trójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa Huta - "tu każdy jest gwiazdą"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 22:30
Maciej Twaróg jest nowohucianinem "z wyznania i pochodzenia". To dzięki niemu mieszkańcy "najmłodszej dzielnicy Krakowa" zaczęli z dumą nosić koszulki z napisem "I LOVE NH".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynująca komiksowa biografia Edvarda Muncha

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 11:00
Malarz i grafik - jeden z najbardziej wpływowych artystów przełomu XIX i XX wieku związanych z niemiecką i francuską cyganerią. Autor niepokojących, rozpoznawalnych na pierwszy rzut oka obrazów, czyli Edvard Munch. Autorem fascynującej komiksowej biografii artysty jest norweski twórca Steffen Kverneland.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tauron Nowa Muzyka w niesamowitych wnętrzach

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 14:00
Od czwartku trwa w Katowicach festiwal Tauron Nowa Muzyka 2014! Po muzycznych wrażeniach koncertu otwarcia przed nami kolejne dni imprezy. Dzisiaj - po dwóch latach przerwy - festiwal wraca na teren dawnej kopalni KWK Katowice. Teraz to siedziba Muzeum Śląskiego.
rozwiń zwiń