Kultura

"Ambasadorowie" - książka, która odkrywa tajemnicę

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:53
Łukasz Walewski i Marcin Pośpiech na potrzeby swojej książki przepytali kilkunastu polskich ambasadorów i dyplomatów. - Z tego złożyli opowieść, która pokazuje świat w smokingach, ale z trochę innej strony - mówił w Trójce Mateusz Matyszkowicz.
Audio
  • "Ambasadorowie" - książka, która odkrywa tajemnice (Czarnoksiążnik/ Trójka)
Tajemnice dyplomacji mogą być bardzo ciekawym tematem nawet dla osób, które samą dyplomację niespecjalnie się interesują
Tajemnice dyplomacji mogą być bardzo ciekawym tematem nawet dla osób, które samą dyplomację niespecjalnie się interesują Foto: Alex Yakimovski/Shutterstock

Dlaczego Rosjan, zwłaszcza przy alkoholu, nie wolno krytykować? Czemu polska ambasada w Algierze mieściła się w dzielnicy domów publicznych, a pierwszy polski konsulat w Grodnie w schowku na szczotki? Jak importować zanzibarskie goździki, nie uznając przy tym niepodległości tej wyspy? Między innymi o tym przeczytać można w książce "Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa".


ambasadorowie_czego_nie_powie_ci_krolowa-sine_qua_non-cov.jpg

- O placówkach dyplomatycznych mówi się, że to takie łodzie podwodne, albo getta za murem. I nie wiemy, co tam się dzieje. Ta książka pokazuje, że nie są to takie grube mury, jak mogłoby się wydawać, bo autorom udało się za nie przeniknąć - mówił Mateusz Matyszkowicz.

W nagraniu audycji usłyszeć można więcej ciekawostek o książce, a także np. test na bycie dyplomatą, któremu poddany został Wojciech Mann.

***

Tytuł audycji: Czarnoksiążnik
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz, Wojciech Mann
Data emisji: 3.02.2017
Godzina emisji: 7.45

mat. promocyjne/ei/mp

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Wojna w niebie", czyli thriller metafizyczny

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2017 14:49
- W tej powieści chodzi nie tylko o to, kto zabił, ale też o to, jaki jest sens wszystkiego - mówi o książce "Wojna w niebie" Charlesa Williamsa Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarocin'88 - ostatnie podrygi PRL

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 10:38
Lato 1988 roku, PRL jeszcze się trzyma, choć system chwieje się w posadach. Kończy się wszechwładza Służby Bezpieczeństwa. Jarocin, pogodny poranek, ostatni dzień festiwalu.
rozwiń zwiń