EURO 2016

Euro 2016: nokaut w ćwierćfinale. Francuzi deklasują dzielnych Islandczyków

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 23:15
Koniec marzeń - Islandia została rozgromiona przez Francuzów. Pokaz siły gospodarzy dał im awans do półfinału Euro 2016, gdzie zmierzą się z Niemcami. Zapowiada się pasjonujący pojedynek.
  • Studio Euro 2016 w Jedynce - pierwsza połowa meczu Francja - Islandia (PR1)
  • Studio Euro 2016 w Jedynce - druga połowa meczu Francja - Islandia (PR1)
Patrice Evra wraz z kibicami świętuje awans do półfinału Euro 2016
Patrice Evra wraz z kibicami świętuje awans do półfinału Euro 2016Foto: EPA/FILIP SINGER

Francja na stadionie w Saint-Denis rozbiła Islandię 5:2. W żadnym z czterech wcześniejszych meczów "Trójkolorowym" nie udało się zdobyć bramki w pierwszej części spotkania. Tym razem szybko otworzyli wynik, a do przerwy wygrywali już 4:0.

Islandczycy kompletnie nie przypominali drużyny, która w ćwierćfinale sensacyjnie wyeliminowała Anglię. Popełniali dużo bardzo kosztownych w skutkach błędów w obronie. Po pierwszym w 12. sam na sam z Hannesem Halldorssonem znalazł się Oliver Giroud. Napastnik Arsenalu Londyn posłał piłkę do siatki między nogami bramkarza.

W 20. minucie było już 2:0. Tym razem islandzcy obrońcy przy rzucie rożnym nie upilnowali Paula Pogby, który uderzył głową nie do obrony.

Kolejne bramki padły tuż przed przerwą. Najpierw precyzyjnym strzałem zza pola karnego popisał się Dimitri Payet, a następnie efektownie piłkę nad bramkarzem przerzucił Antoine Griezmann. To było jego czwarte trafienie w tym turnieju, dzięki czemu został samodzielnym liderem klasyfikacji najlepszych strzelców.

Na drugą połowę Islandczycy wyszli z mocnym postanowieniem honorowego pożegnania się z turniejem. W pełni im się to udało. W 56. minucie strzałem z pięciu metrów Hugo Llorisa pokonał Kolbeinn Sigthorsson. Islandia to druga obok Walii drużyna, która w każdym ze swoich pięciu meczów ME zdobyła co najmniej jedną bramkę.

"Wikingowie" cieszyli się z jeszcze jednego trafienia. W 84. minucie na listę strzelców wpisał się Birkir Bjarnason. W międzyczasie natomiast swoją drugą bramkę w tym meczu zdobył Giroud.

W półfinale w czwartek Francja zmierzy się z Niemcami. Dzień wcześniej na boisko wybiegną reprezentacje Walii oraz Portugalii.

Francja - Islandia 5:2 (4:0)

Bramki: 1:0 Olivier Giroud (12), 2:0 Paul Pogba (20-głową), 3:0 Dimitri Payet (43), 4:0 Antoine Griezmann (45), 4:1 Kolbeinn Sigthorsson (56), 5:1 Olivier Giroud (59-głową), 5:2 Birkir Bjarnason (84-głową).

Żółte kartki - Francja: Samuel Umtiti. Islandia: Birkir Bjarnason.

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia). Widzów 75 000.

Francja: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Samuel Umtiti, Laurent Koscielny (72. Eliaquim Mangala), Patrice Evra - Moussa Sissoko, Paul Pogba, Blaise Matuidi, Dimitri Payet (80. Kingsley Coman) - Antoine Griezmann, Olivier Giroud (60. Andre-Pierre Gignac).

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Saevarsson, Kari Arnason (46. Sverrir Ingason), Ragnar Sigurdsson, Ari Skulason - Johann Gudmundsson, Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason - Jon Dadi Boedvarsson (46. Alfred Finnbogason), Kolbeinn Sigthorsson (83. Eidur Gudjohnsen).

man, PAP

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

92 min - KONIEC! Francja w półfinale! Mamy zatem komplet półfinalistów Euro 2016

90+1 min - Jeszcze jedna akcja Francuzów, ale strzał Griezmanna zablokowany

90 min - Sędzia dolicza dwie minuty

87 min - Ratuje teraz zespół Mangala! Prostopadłe zagranie, pusta bramka, wyłożenie - wyjaśnia sytuację obrońca Francuzów

85 min - Pokiwał teraz z lewej strony pola karnego Coman, ale oddał żałosny strzał, prosto w rękawice bramkarza

83 min - GOOOOL! Dośrodkowanie z lewej strony wprost na głowę Birkira Bjarnasona!

82 min - Sigthorssona zmienia Eidur Gudjohnsen

80 min - Kompletnie bezradna Islandia. Francuzi wymieniają podania na całej długości i szerokości boiska

79 min - Kingsley Coman zmienia Dimitri Payeta

77 min - Wyszli teraz z kontrą Francuzi, znów piłka na lewo do Payeta, ale ten znów traci ją w bezsensowny sposób

74 min - Kibice reprezentacji Francji w Bordeaux w dobrych nastrojach

72 min - Schodzi Laurent Kościelny - w jego miejsce Eliaquim Magala

71 min - Olivier Giroud strzelił w ostatnich dziewięciu meczach 10 goli

70 min - Czterech na trzech wyszli w kontrataku Francuzi, na lewej stronie piłkę otrzymuje Payet, drybluje - piłkę wybija na rzut rożny obrońca Islandczyków

69 min - Słabszy fragment spotkania. Dużo niedokładności, chaosu, wiele przerwanych zagrań

65 min - Atakują Islandczycy - Francuzi wyraźnie oddali inicjatywę

63 min - Ależ broni teraz Lloris! Dośrodkowanie z rzutu rożnego i mocny strzał głową Ingasona

59 min - Strzelec bramki Giroud zmieniony przez Andre -Pierre Gignaca

58 min - Szybka odpowiedź Francuzów! Dośrodkowanie z rzutu wolnego Dimitri Payeta i najwyżej skacze Giroud! Pewny strzał głową. 5:1

56 min - GOOOL! Kolbeinn Sigthorsson po świetnym dośrodkowaniu Gylfi'ego Sigurdssona! 4:1!

54 min - Tak wygląda w tej chwili klasyfikacja strzelców

51 min - Dużo swobody na 30. metrze miał Pogba, ale uderzył z nieprzygotowanej pozycji bardzo niecelnie

49 min - Zamieszanie w polu karnym Islandii, do piłki dopada Payet, ale strzela wysoko ponad bramką

48 min - Spokojnie rozgrywają na własnej połowie Francuzi. Czyżby umówili się w szatni, że oszczędzą Islandczyków?

46 min - Jona Dadi'ego Boedvarssona zmienia Alfred Finnbogason, a Kari'ego Arnasona zmienia Sverrir Ingi Ingason

46 min - Ruszamy! Druga połowa

45 min - Piłkarz turnieju?

45 min - Ciekawe...

45 min - Duma!

45 min - Przerwa! To był nokaut. Francja nie pozostawia żadnych złudzeń.

44 min - Griezman!!! 4:0! Fantastyczne podanie, napastnik Atletico wychodzi sam na sam, podcina piłkę nad bramkarzem! Fenomenalny gol!

42 min - 3:0! Dośrodkowanie z prawej strony, piłka odbija się w polu karnym, dopada do niej Griezmann, wykłada na 17-tym metrze Payetowi - ten lewą nogą uderza na długi słupek!

41 min - Rzut wolny Sigurdssona, dośrodkowanie, na raty łapie piłkę Lloris

38 min - Potańczył w polu karnym Islandczyków Payet, wystawił piłkę przed polem karnym Blaise'owi Matuidi, ale ten fatalnie chybia

36 min - Debiutujący dzisiaj w barwach Francuzów Samuel Umtiti imponuje stuprocentową celnością podań

34 min - Nie dają za wygraną Islandczycy. Lepiej zorganizowani w obronie, rozbijają ataki Francuzów. Tempo meczu trochę siadło.

32 min - Paul Pogba już patrzy w kierunku półfinału

29 min - Wreszcie chwila oddechu dla Islandii. Wymienili kilka podań, zmusili Francuzów do pressingu. Gospodarze jednak szczelnie się bronią, więc Wyspiarze byli zmuszeni do wycofywania piłki. Przerzut na prawą stronę i znów rzut z autu.

26 min - Bezradni póki co Islandczycy. Francuzi pokazują klasę, zamykając wyspiarzy na ich połowie. Gospodarze narzucili wysokie tempo, zbyt wysokie dla Islandii

24 min - Ależ sytuacja dla Islandii! Daleki wrzut z autu, przedłużenie głową i strzał z powietrza Boedvarssona - nad bramką!

21 min - Przy takim strzale obrońcy mieli niewiele do powiedzenia

19 min - 2:0! Dośrodkowanie z rzutu rożnego i mocnym strzałem głową piłkę w siatce umieszcza Paul Pogba!

18 min - Gol Giroud był pierwszym strzelonym w pierwszej połowie przez Francuzów na tym turnieju

17 min - Dośrodkowanie z prawej strony, głową próbował Jon Dadi Boedvarsson - zbyt lekko i bez problemu wyłapuje piłkę Lloris

15 min - To nie był zły pierwszy kwadrans w wykonaniu Islandii. Bardzo wyrównane 15 minut, kilka składnych akcji - niestety, wystarczył moment nieuwagi, który bezlitośnie wykorzystali Francuzi.

12 min - Ależ błąd w obronie! Piłka mija prawego obrońcę Islandii, dopada do niej Olivier Giroud i plasowanym strzałem daje prowadzenie Francuzom! 1:0!

10 min - Dobre zgranie głową Kolbeinna Sigthorssona na wbiegającego Birkira Bjarnasona, ten decyduje się na strzał - niecelnie

9 min - Pogoda sprzyja raczej Islandczykom

7 min - Dobra wymiana na prawej stronie i dośrodkowanie Moussy Sissoko - wyłapuje bramkarz Islandczyków. Francuzi zaczynają łapać wiatr w żagle

6 min - Szybka wymiana piłki przed polem karnym Islandczyków, strzał z dystansu Dimitri Payeta - radzi sobie bez problemu bramkarz Hannes Halldorsson

5 min - Dobre, długie podanie w pole karne Francuzów, ale nie zorientował się odpowiednio i nie przyjął piłki wbiegający Ragnar Sigurdsson

3 min - Pierwszy strzał Islandczyków - Gylfi Sigurdsson, ale bez problemów wyłapuje Hugo Lloris

1 min - Rozpoczęli Francuzi

21.00 - Ruszamy!

20.55 - Zapowiada się fantastyczna walka - również pomiędzy kibicami na trybunach

20.01 - Piłkarze reprezentacji Francji już na stadionie

20.00 - ZAPRASZAMY NA RELACJĘ NA ŻYWO z meczu ćwierćfinałowego Euro 2016 Francja - Islandia

Przemysław Kornak, PolskieRadio.pl, PAP, IAR

aby dodać komentarz
brak

W ostatnim ćwierćfinale piłkarskich mistrzostw Europy we Francji gospodarze zagrają z rewelacyjną Islandią. O reprezentacji tego kraju posłuchać można było w "Trzeciej Stronie Medalu" na antenie radiowej Trójki.
Selekcjoner Lars Lagerbaeck i kapitan Aron Gunnarsson
Selekcjoner Lars Lagerbaeck i kapitan Aron GunnarssonFoto: PAP/UEFA
03'20 Skąd wziął się fenomen islandzkiego futbolu? (Trójka/TSM)
więcej

Islandia to kraj zamieszkały przez 320 tysięcy ludzi. W dużej imprezie piłkarskiej jest absolutnym debiutantem. - Islandia jest największym objawieniem mistrzostw, a mam na myśli możliwości selekcyjne. Tak naprawdę reprezentacja Lublina powinna mieć podobną wartość, a okazuje się, że Islandia jest w stanie wygenerować zespół na ćwierćfinał mistrzostw Europy - mówi Adam Godlewski, zastępca redaktora naczelnego tygodnika "Piłka Nożna".

- Dobrym krokiem było zatrudnienie w roli selekcjonera Larsa Lagerbaecka. Na pewno nauczył Islandczyków jak profesjonalnie podejść do piłki - ocenia natomiast Piotr Giedyk z Iceland News Polska, prowadzący fanpage „Piłkarska Islandia”.

Podopieczni szwedzkiego trenera w fazie grupowej zremisowali z Portugalią i Węgrami oraz pokonali Austrię. W 1/8 finału wyeliminowali faworyzowanych Anglików. W ćwierćfinale zmierzą się natomiast z jednym z faworytów do zwycięstwa w całym turnieju.

- W starciu z Francją Islandczycy na zwycięstwo mają 20 procent szans. Oni grają prostą piłkę, opartą przede wszystkim na radości, natomiast brakuje umiejętności piłkarskich - uważa Godlewski.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału o islandzkiej piłce nożnej.

Trzecia strona medalu na antenie Trójki w każdą niedzielę między 17.05 a 19.00.