Redakcja Programów Katolickich

Bądźcie świadkami miłosierdzia

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 12:00
Wspomnienie nauczania Jana Pawła II, w tym roku już po raz XVI, ale wyjątkowy bo kluczem do niego jest miłosierdzie Boże.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: IAR/Łukasz Kowalski

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszyły będą koncerty, konferencje, czuwania modlitewne, a także corocznie organizowana publiczna i przykościelna zbiórka pieniędzy, która jest odpowiedzią na wezwanie św. papieża Jana Pawła II do solidarności z ubogimi.


Kochane życie: "Pokuta"
01:51 kochane.mp3 Kochane życie: "Pokuta"

 

Człowiek jest drogą Kościoła – powiedział Jan Paweł II, dlatego obchody XVI Dnia papieskiego rozpoczęły się sobotnią uroczystością wręczenia nagród Totus na Zamku Królewskim w Warszawie. Prestiżowe nagrody przyznawane są przez Fundację dla uhonorowania osób i instytucji, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II.

Laureaci tegorocznych nagród TOTUS to: Stowarzyszenie Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, siostra Zofia Zdybicka, redakcja tygodnika „Idziemy”, Ernest Bryll oraz Jan Budziaszek, który zdobył wyróżnienei w dziedzinie "Osiągnięć kultury chrześcijańskiej". Nagrodzono go za ewangelizacyjny wymiar podejmowanych działań artystycznych, w szczególności za inicjatywę koncertów "Jednego Serca Jednego Ducha", odbywających się od 2003 r.
- Nieważne jest co robimy w swoim życiu, ale ważne kogo chcemy wywyższyć. Jeżeli siebie to będziemy zawsze nieszczęśliwi. Ja od 20 lat ludziom proponuję: chcecie być szczęśliwi, to sobie zaśpiewajcie! – powiedział laureat nagrody.
Największy przymiot Boga to miłosierdzie. Jan Paweł II, patron dzisiejszego dnia, powiedział, że miłosierdzie to potrzeba ludzi XXI wieku. – miłosierdzie się nie zmienia, tak jak człowiek, zmieniają się czasy w których żyjemy. Człowiek chce kochać i być kochany inne są tylko problemy społeczne – powiedział ks. bp Michał Janocha prof. historii sztuki teolog, wykładowca UW. – Miłosierdzie to umiejętność słuchania współczucie żyjemy w czasach pustych gestów. Ale to jest dopiero początek.


Abyś dzień święty święcił
02:39 rozważania.mp3

 
Familijna Jedynka gościła także w ostatnim dniu ekspozycji "Maria Mater Misericordiae", wystawie towarzyszącej Światowym Dniom Młodzieży i przygotowaną przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z watykańską Fundacją św. Jana Pawła II dla młodzieży. Obejrzało ją 51 262 widzów
- Wydawałoby się że temat jest mało interesujący, ale obrazy rozwijają bardzo bogatą i złożoną opowieść - powiedział prof. Piotr Krasny, kurator wystawy.
- Idea miłosierdzia wiązała się z wieloma bardzo różnymi wizerunkami Maryi, które często nazywane były tak spontanicznie. Matka Boska Miłosierna to Maryja z Dzieciątkiem, która przytula Jezusa, policzek do policzka. Najsłynniejszym wizerunkiem jest Matka Boża Włodzimierska. W tym przytuleniu, czułości jest ważna cecha miłosierdzia. Czułość radość i smutek, bo pokazuje to co Jezusa czeka.
 
Na koniec zaporszenie na 15 października na Jasną Górę, gdzie będzie miała miejsce Wielka Pokuta, czyli przebłaganie za grzech narodowe.
- Nie trzeba być człowiekiem wierzącym, aby zobaczyć jak wielka trucizna rozlana jest w sercach Polaków. Kłótnie, awantury, rozłamy, to wszystko co dzieje się w naszym kraju, wystarczy to uznać, zobaczyć i powiedzieć: Panie tylko Ty możesz temu zaradzić i przez swoje miłosierdzie możesz złamać moc grzechu, która jest w naszych sercach – przekonywał ks. Dominik Chmielewski i jednocześnie zapraszał na to wydarzenie wszystkich Polaków.


Ważne sprawy
27:39 ważne.mp3

 
 
Po raz pierwszy w Polsce przedmiotem badań statystyczno - pastoralnych stał się odbiór przez katolików duszpasterstwa parafialnego. Te zostały przeprowadzone przez Instytut Statystyki Kościoła w Polsce, wspólnie z Katedrą Teologii Pastoralnej UKSW. Jak podkreślił ks dr Wojciech Sadłoń, dyrektor z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, to pierwsze badania które tak głęboko zainteresowały nie tylko socjologów, ale także teologów pastoralnych. - Z badań wynika, że wyraźnie zarysowuje się różnica między parafiami wiejskimi i miejskimi, choćby w przypadku więzi, które w miejskich są dość słabe, natomiast odbiór wizerunku świątyni, czy homilii jest znacznie bardziej pozytywny - dodał gość audycji.
 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zapraszają: Mariola i Maciej Orłowscy.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadzili: Mariola i Maciej Orłowscy

Data emisji: 9.10.2016 r.

Godzina emisji: 06.00