Polskie Radio
Section05
Kościół

"Habit zamiast szminki". Ewelina Tondys obala mity o zakonnicach

Niespełnione, zgorzkniałe, mające często poczucie utraconego życia, pozbawione przyjemności i radości. Według nagromadzonych przez lata stereotypów w ten sposób wygląda życie sióstr zakonnych. Część z nich postanowiło te fałszywe mity obalić i pokazać, że są kobietami zdecydowanymi, silnymi, przedsiębiorczymi a także realizującymi się na wielu płaszczyznach i cieszącymi się pełnią życia. W ten sposób powstała książka "Habit zamiast szminki". 
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki wiara religia

XVII Dzień Papieski - Idźmy naprzód z nadzieją

Od 2001 r w niedzielę poprzedzającą 16 października, czyli dzień wyboru Karola Wojtyły na papieża, wierni gromadzą się w kościołach, aby podziękować za 27 lat jego pontyfikatu. W tym roku dzień ten obchodzony był 8 października pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją”. W całym kraju, a także w środowiskach polonijnych na świecie miały miejsce liczne wydarzenia duchowe i kulturalne.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm

Kościół chce być negocjatorem między Madrytem a Barceloną

Hiszpański Kościół chce być negocjatorem w sprawie kryzysu, jaki wywołały niepodległościowe zakusy Katalonii. Premier Mariano Rajoy spotkał się z arcybiskupami Madrytu i Barcelony. Z duchownymi rozmawiali też katalońscy politycy. Wieczorem, w przemówieniu telewizyjnym lider katalońskiego rządu Carles Puigdemont oświadczył, że otwiera drzwi do mediacji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT aktualności katolickie Kościół Hiszpania Barcelona Madryt katalonia niepodległość referendum

Rusza pielgrzymka szkół, których patronem jest Jan Paweł II

Nawet 20 tysięcy uczniów, studentów, nauczycieli i dyrektorów z kilkuset szkół imienia Jana Pawła II może spotkać się dziś na Jasnej Górze. Wieczorem w częstochowskim sanktuarium rozpocznie się 17 Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II. Dwudniowe spotkanie jest przygotowaniem do obchodzonego w niedzielę Dnia Papieskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jasna Góra aktualności katolickie wiara Kościół POLSKA

"Chrześcijaństwo jest czymś co spajało nasza państwowość"

Akcja utworzenia żywego łańcucha modlitewnego wzdłuż całej granicy Polski szykowana jest na 7 października. Popularni aktorzy, piosenkarze, dziennikarze i inne osobistości świata mediów i kultury zachęcają do udziału w tej inicjatywie. Gośćmi Rozmowy kulturalnej byli: Maciej Bodasiński – organizator akcji i Dariusz Kowalski, aktor.
Zobacz więcej na temat:  Kościół religia chrześcijaństwo Różaniec do Granic

Mocna modlitwa słabych ludzi

Październik to miesiąc, któremu patronuje św. Teresa od Dzieciątka Jezus, francuska karmelitanka, od ponad 100 lat podpowiada, że małość i ufne poddanie się Bogu to droga do prawdziwej wielkości. W Familijnej Jedynce zapraszamy na opowieść o potędze różańca na szlaku pielgrzymki do Lourdes, gdzie w 1858 r. Maryja objawiła się 14-leniej Bernadecie. Czy modlitwa na paciorkach, to mocne doświadczenie wiary, a może skarb, który należy odkryć?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół ekumenizm Małgorzata Bartas-Witan Przemysław Goławski

Rusza I Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej

Panele eksperckie, dyskusje teologów, przedstawicieli środowisk biznesu, edukacji, kultury i  polityki oraz kompleksowe warsztaty przedsiębiorczości. W ten sposób organizatorzy I Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej chcą pokazać, że każda z przestrzeni życia społecznego może być zagospodarowana na sposób Ewangeliczny. Gościem Polskiego Radia 24 był organizator wydarzenia Marcin Kluczyński.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki teologia