Redakcja Programów Katolickich

Brytyjski Kościół po Brexicie

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2016 09:00
Przed kilkoma miesiącami (23 czerwca) prawie 52 proc. obywateli Zjednoczonego Królestwa opowiedziało się za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak nasi rodacy przyjęli tę wiadomość i czy w ciągu ostatnich pięciu miesięcy zmieniło się coś w ich życiu w Wielkiej Brytanii?
Audio
Czy Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej?
Czy Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej?Foto: Glow Images/East News

Nie tylko brytyjskie społeczeństwo było podzielone na dwie niemal równe części w sprawie decyzji o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Podobne podziały zarysowały się wśród tamtejszych katolików.

- Tutaj żyję tak jak chcę, rozwijam się robię to co lubię, czuje się tu bardziej wolnym człowiekiem – stwierdził Tomasz Siuta, mieszkający w Wielkiej Brytanii od 12 lat. - Po Brexicie ludzie usystematyzowali sobie swoje oczekiwania. Cześć był przeciwna, część była gorącym zwolennikiem, ale dziś wciąż nie ma pewności czy odejście z UE kiedyś nastąpi – dodał.

Jolanta Sudomir twierdzi zaś, że życie w Wielkiej Brytanii jest podobne jak w Polsce, są tylko inne warunki. – Robię to co robiłam, na pewno zdobywa się tu nowe doświadczenia, to trochę zmienia nastawiania człowieka – powiedziała Jolanta Sudomir. – Trudno powiedzieć, czy nastroje antypolskie pojawiły się kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii, czy stały się głośniejsze właśnie w tym kontekście.

Brexit to duże wyzwanie także dla polskiego Kościoła, który był i jest dla Polaków mieszkających na wyspach brytyjskich ogromnym wsparciem. Zdaniem biskupa Wiesława Lechowicza, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, księża polscy pracujący w Wielkiej Brytanii nie spotykają się z jakimiś dodatkowymi problemami. Oczywiście duszpasterz polonijny to taka osoba, która musi pomagać ludziom w często bardzo prozaicznych problemach, ale na razie nie są one bezpośrednio związane z opuszczeniem kraju ze Wspólnoty.

W ubiegłym roku biskupi polscy i brytyjscy podpisali umowę bilateralną, która gwarantuje polskim księżom w miarę spokojną pracę, nie słyszałem też o żadnej sytuacji, która byłaby skutkiem Brexitu. Mam nadzieję, że księża kierując się nie Brexitem ale duszpasterstwem i tym, co mówi papież Franciszek wzywając do nowej ewangelizacji będą zmieniali i dostosowywali swoje duszpasterstwa – powiedział bp. Wiesław Lechowicz.

- Mam bardzo mieszane uczucia wobec Brexitu. Każdy wybór miał swoje dobre i złe strony. Przez najbliższe kilka lat będzie to trudny, ale i ciekawy czas – powiedział Malcolm Williams, emerytowany nauczyciel.

– Jestem beneficjentką wykształcenia w Europie i nie mogę sobie wyobrazić, że kolejne pokolenia nie miałyby takiej możliwości i wielu innych jakie daje bycie częścią Unii Europejskiej. Jestem dumna z tego, że jestem angielką, kocham mój kraj i myślę, że możemy robić wspaniałe rzeczy, ale nie możemy tego robić sami. Nikt nie może robić wielkich rzeczy sam – podkreśliła Rebeca Turner z brytyjskiego biura medialnego.

Brexit zmusza do innego spojrzenia na wielką Brytanię i Kościół. Jak podkreślił Jonathan Luxmoore, korespondent Catholic News Service – nasze Kościoły były podzielone w sprawie Brexitu. Nie widziały one integracji europejskiej jako narodowy, historyczny imperatyw. Jeszcze kilka miesięcy potrwa zanim Wielka Brytania ogłosi swoje wyjście z struktur, a następnie czekają nas jeszcze przynajmniej dwa lata negocjacji na jakich warunkach się to stanie. Są zwolennicy „hard” i „soft” Brexit, wkrótce okaże się jaką drogę obierze nasz kraj na najbliższe lata – dodał dziennikarz.

 

Oprócz tego w Audycji opowiedzieliśmy o VIII Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym, następnie o otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej. Nawiązaliśmy także do tematu kończącego się Roku Miłosierdzia.

 

Prowadzenie - Jan Pniewski