Section00

Audycje | LUMEN - światło wiary i kultury

O audycji

Lumen to audycja poświęcona aktualnym zjawiskom kulturalnym. Inspiracją podejmowanych w programie tematów są ciekawe sesje i sympozja naukowe, premiery teatralne i filmowe, wystawy, nowości wydawnicze z zakresu historii Kościoła, teologii i filozofii. Szczególnie interesują nas zagadnienia na styku wiary i kultury. Autorem rozmów jest Jan Pniewski.

Co tydzień w radiowej „Dwójce”, niedzielne poranki, godz. 7.30.

Ostatnie audycje
Redakcja Programów Katolickich Lumen
Section05

Jak budować mosty, a nie wznosić mury?

- Reformacja dowartościowała ludzką subiektywność, wiarę i podmiotowość, a tym samym zwróciła uwagę, że działanie człowieka w innych obszarach życia powinno się kierować rozumem i rozsądkiem, a nie kwestiami religijnymi – powiedział ks. prof. Bogusław Milerski, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologii w Warszawie, gość audycji Lumen.
play_arrow

czytaj więcej

Żywot naszego ojca, błogosławionego Franciszka

W styczniu 2015 r. franciszkański świat naukowy obiegła sensacyjna wiadomość o odnalezieniu nieznanej biografii św. Franciszka z Asyżu autorstwa jego pierwszego biografa, Tomasza z Celano. Została napisana między rokiem 1232 a 1239 i dotąd nie była znana. Od niedawna jest już dostępna dla polskiego czytelnika. W audycji Lumen zapraszamy na rozmowę z tłumaczem nieznanej dotąd biografii św. Franciszka?.
play_arrow

czytaj więcej

Opowieść o cierpieniu i nadziei

Z czym kojarzy się wielu ludziom wyspa Lampedusa? Z cierpieniem, końcem wojny, a może szansą na nowe życie? Ks. Jan Nowak, red. naczelny wydawnictwa Jedność opowiedział o nowej książce Pietra Bartola i Lidii Tilotty p.t.: "Lekarz z Lampedusy. Opowieść o cierpieniu i nadziei".
play_arrow

czytaj więcej

Wiara a kryzys demokracji liberalnej

Już po raz trzeci zorganizowano w Warszawie Dziedziniec Dialogu. O miejscu religii w społeczeństwie pluralistycznym, fundamentalnych wartościach w państwie liberalnym i granicach wpływu polityki na Kościół i Kościoła na politykę dyskutowali uczestnicy trzeciej debaty "Dziedzińca Dialogu", która odbyła się w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Gościem audycji Lumen był ks. prof. Jacek Grzybowski z zespołu ekspertów Dziedzińca Dialogu.
play_arrow

czytaj więcej

Europa-kryzys i nadzieja

W Warszawie na Zamku Królewskim zakończyła się konferencja naukowa pod hasłem: „ Europa-kryzys i nadzieja”. Celem spotkania był namysł nad źródłami jedności Europy. 
play_arrow

czytaj więcej

Papież, który zapalił świat

play_arrow

czytaj więcej

Życie w Taybeh

"Taybeh. Ostatnia chrześcijańska wioska w Palestynie" autorstwa Falka van Gavera i Kassama Maaddiego to opowieść o  historii i dniu dzisiejszym znanej z kart ewangelii miejscowości Efraim.
play_arrow

czytaj więcej

Dominikański sposób przekazu

Rozmowa z o. dr. Pawłem Krupą o książce zatytułowanej "O głoszeniu i słuchaniu słowa Bożego". Dzieło powstało w latach 1267-1277, a jego autorem jest bł. Humbert z Romans- czwarty generał Zakonu Kaznodziejskiego.
play_arrow

czytaj więcej

Napisać świat na nowo

Rozmowa z ks. prof. Jackiem Grzybowskim wokół książki Chantal Delsol pt. "Nienawiść do świata. Totalitaryzmy i ponowoczesność".
play_arrow

czytaj więcej

Biznes: miejsce na moralność

Rozmowa z autorką książki "Gospodarka w perspektywie etycznej i religijnej" prof. Anielą Dylus o moralnych przyczynach kryzysu 2008 roku i o niezbywalnej potrzebie moralności w biznesie.
play_arrow

czytaj więcej

Biblia na płótnach artystów

Prezentacja albumu Gerarda Denizeau: "Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa". Gościem audycji jest ks. Jan Nowak - red. naczelny wydawnictwa Jedność.
play_arrow

czytaj więcej

"Europa jako kinder niespodzianka"

Rozmowa o książce Ks. Prof. Piotra Mazurkiewicza: „Europa jako Kinder niespodzianka”. Skąd ten zaskakujący tytuł? Książka powstała w oparciu o teksty autora, które powstawały na przestrzeni lat.
play_arrow

czytaj więcej

Section21