Redakcja Programów Katolickich

Papież Franciszek przybył na jubileusz stulecia objawień maryjnych w Fatimie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 17:14
Papież Franciszek przybył w piątek w godzinach popołudniowych do Portugalii na główne obchody stulecia objawień maryjnych w Fatimie.
Audio
  • Papież przybędzie do Fatimy. Relacja Przemysława Goławskiego (IAR)
Papież Franciszek witany przez wiernych chwilę po przylocie do Portugalii
Papież Franciszek witany przez wiernych chwilę po przylocie do PortugaliiFoto: PAP/EPA/PAULO CUNHA

Samolot włoskich linii Alitalia z papieżem na pokładzie wylądował w bazie wojskowej Monte Real, oddalonej o ponad 30 km od Fatimy. Franciszek uda się tam helikopterem, aby wziąć udział w wieczornej modlitwie w miejscowym sanktuarium.

Podróż nie ma charakteru wizyty państwowej. Jest związana ze 100-leciem objawień. Papież odwiedzi tylko Fatimę. Wyląduje w pobliskiej bazie lotniczej Monte Real, gdzie dziś odbędzie prywatne spotkanie z premierem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą.

Czytaj więcej
fatima maryja 1200
100. rocznica objawień fatimskich

Hasło papieskiej podróży to "Z Maryją, pielgrzym nadziei i pokoju". Uroczystości kanonizacyjne rozpoczną się jutro rano. Ma w nich wziąć udział około miliona osób.

Plan wizyty

Samolot z papieżem wyląduje po godz. 17 czasu polskiego w bazie lotniczej Monte Real, znajdującej się w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Fatimy. Po ceremonii powitania odbędzie się tam prywatne spotkanie Franciszka z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą.

Następnie papież odwiedzi znajdującą się w bazie kaplicę, a potem poleci śmigłowcem do Fatimy i uda się do sanktuarium.

Franciszek uda się do Kaplicy Objawień. Odmówi modlitwę i złoży złotą różę przed figurką Matki Bożej Fatimskiej. W jej koronie znajduje się kula z pistoletu, która ciężko zraniła Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 roku na placu Świętego Piotra.



Franciszek powróci do kaplicy wieczorem i pobłogosławi świece, co jest tradycyjnym gestem w tym sanktuarium. Zwróci się też do wiernych i odmówi różaniec.

W sobotę rano Franciszek spotka się z premierem Portugalii Antonio Costą. Po tej rozmowie uda się do bazyliki Matki Bożej Różańcowej, gdzie znajdują się groby trojga świadków objawień: błogosławionych Franciszka Marto (1908-1919) i jego siostry Hiacynty Marto (1910-1920), a także siostry Łucji dos Santos, która zmarła w 2005 roku.

O godz. 10 na placu przed sanktuarium rozpocznie się msza, w czasie której w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej Franciszek kanonizuje rodzeństwo Marto. Nastąpi to 17 lat po ich beatyfikacji, dokonanej w tym samym miejscu i tego samego dnia przez Jana Pawła II. W mszy kanonizacyjnej uczestniczyć będzie chłopiec z Brazylii, którego niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie po ciężkim urazie głowy wybrano jako cud za wstawiennictwem portugalskich dzieci - błogosławionych. Na zakończenie mszy papież pozdrowi chorych.

Wczesnym wieczorem Franciszek powróci do Rzymu.

"Przesłanie jest dalej aktualne"

W czasie objawień Matka Boża miała powierzyć pastuszkom trzy tajemnice. Trzecia z nich, ujawniona dopiero w 2000 roku, mówiła między innymi o męczeńskiej śmierci papieża. Jan Paweł II wiązał ją z zamachem, w którym został ciężko ranny. Wierzył, że to Matka Boża Fatimska uratowała mu życie.

Franciszek ma wrócić do Watykanu jutro późnym popołudniem.

- Co wymowne, papież jedzie do Fatimy, mimo że ma zastrzeżenia wobec objawień - powiedział ksiądz profesor Dariusz Kowalczyk, dziekan wydziału teologii na papieskim uniwersytecie gregoriańskim w Rzymie.

W rozmowie z Polskim Radiem profesor Kowalczyk podkreślił, że papież zdecydował się na pielgrzymkę do Fatimy nie tylko z powodu okoliczności 100-lecia objawień. - Papież Franciszek mówił o tym, żeby nie przesadzać, żeby nie biegać za tymi różnymi objawieniami to tu, to tam, że mamy Ewangelię i Pana Jezusa i że tego trzeba się trzymać. Bo rzeczywiście przy okazji różnych objawień maryjnych grożą różnego rodzaju "przegięcia" - powiedział ksiądz profesor Kowalczyk.

- Ale - dodał - Franciszek pomimo tych zastrzeżeń jedzie Fatimy. Sądzę, że papież Franciszek widzi, że to przesłanie jest aktualne dla współczesnego człowieka - mówił ksiądz profesor.

Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa

W Fatimie - przed rozpoczęciem dwudniowej wizyty papieża Franciszka - wprowadzono nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Policja zapewniła, że jest przygotowana na radzenie sobie w przypadku czternastu możliwych zagrożeń, m.in. próby zamachu terrorystycznego, ataku hakerów i zbiorowej paniki.

Najbliższe sąsiedztwo sanktuarium maryjnego zostało podzielone na cztery strefy bezpieczeństwa. Każda z nich jest oddzielnie strzeżona. Dookoła świątyni rozwieszono system kamer, a podczas uroczystości nad zebranymi będzie bez przerwy krążył helikopter. Na czas pobytu papieża zamknięto przestrzeń lotniczą nad Fatimą.

Rektor Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej - ojciec Caros Cabecinhas zapewnił, że miejsce to jest gotowe na wizytę Franciszka. - Pragnę podkreślić, że Fatima jest bezpiecznym miejscem. W przygotowaniu wizyty uczestniczyło wiele służb i wszyscy wspólnie zadbaliśmy, aby przebiegła ona w spokoju - powiedział.

Bezpieczeństwa zebranych strzeże w Fatimie siedem tysięcy osób. Od wczoraj na portugalskiej granicy przywrócono kontrolę dokumentów. Wzmocniono też ochronę portów i lotnisk.

Objawienia fatimskie

Mija setna rocznica objawień fatimskich. Od 13 maja do października 1917 roku w portugalskiej Fatimie trojgu pastuszkom ukazywała się Matka Boża. W sumie miało miejsce sześć objawień, których doznały dzieci w Cova da Iria. Byli to: 10-letnia Łucja dos Santos, 7-letnia Hiacynta Marto i jej brat - 9-letni Franciszek Marto. Za ich pośrednictwem Maryja wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia i pokuty. Przekazała dzieciom także trzy tajemnice fatimskie.

Pierwsza zapowiadała wczesną śmierć Hiacynty i Franciszka. Druga - wybuch II wojny światowej, nawrócenie Rosji i koniec komunizmu. Trzecia - zamach na życie papieża. Głównym punktem obchodów rocznicowych jest rozpoczynająca się dziś (12 maja) dwudniowa pielgrzymka papieża Franciszka do Fatimy, podczas której (13 maja) kanonizuje Hiacyntę i Franciszka. Zmarli oni niedługo po objawieniach - w 1920 i 1919 roku. Oboje zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II 13 maja 2000 roku.

Łucja dos Santos została zakonnicą, w klasztorze miała kolejne wizje. Zmarła w 2005 roku. Za zgodą papieża Benedykta XVI w 2008 roku rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny, który trwa. Objawienia fatimskie są określane przez Kościół jako objawienia prywatne i nie są przedmiotem wiary. Kościół jednak zgadza się na ich kult, a w tym wypadku nawet zachęca do niego i wspiera. Do sanktuarium w Fatimie pielgrzymowało dotąd trzech papieży - Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Szczególnie związany z objawieniami fatimskimi był papież Polak. Swoje ocalenie w zamachu na jego życie 13 maja 1981 roku, przypisywał opiece Matki Boskiej Fatimskiej, strzały padły bowiem w rocznicę objawień. Kilka tygodni później publicznie ogłosił, że Matka Boża zmieniła bieg kul wystrzelonych w jego kierunku. Pocisk z pistoletu Ali Agcy wyjęty podczas operacji papieża został umieszczony jako wotum w koronie figury Matki Bożej Fatimskiej. W 2000 roku Watykan ujawnił trzecią część tajemnicy fatimskiej, zapowiadającą przelanie męczeńskiej krwi przez papieża. Przestrzelony pas papieskiej sutanny znajduje się w sanktuarium na Jasnej Górze. Jest wyeksponowany w pobliżu Cudownego Obrazu Matki Bożej.

***

Ośrodki kultu Matki Bożej Fatimskiej znajdują się w wielu krajach świata. W Polsce najbardziej znane jest sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach, wybudowane jako wotum wdzięczności za ocalenie Świętego Jana Pawła II. Papież odwiedził je i konsekrował 7 czerwca 1997 roku, podczas VI pielgrzymki do Polski. Z okazji jubileuszu objawień fatimskich 13 maja w świątyni na Krzeptówkach prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak będzie przewodniczył uroczystej mszy świętej. Podczas eucharystii zostanie wypowiedziany "Akt poświęcenia Rodziny Pallotyńskiej w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi".

Pierwszym papieżem, który pielgrzymował do portugalskiej Fatimy był Paweł VI. Udał się tam w 50. rocznicę objawień Matki Bożej oraz w 25. poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał papież Pius XII. Było to 13 maja 1967 roku. Jan Paweł II trzykrotnie był w Fatimie. Pierwszy raz - rok po zamachu na jego życie, to jest 12-13 maja 1982 roku. Przybył, by podziękować Maryi za ocalenie życia. Kolejną pielgrzymkę odbył w dniach 12-13 maja 1991 roku, po obaleniu muru berlińskiego i upadku komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wtedy to Jan Paweł II zawierzył Matce Bożej cały świat, a zwłaszcza Europę. Z Fatimy papież wystosował też specjalny list do biskupów europejskich. Po raz trzeci papież Polak był w Fatimie od 12 do 13 maja 2000 roku - podczas Wielkiego Jubileuszu. Beatyfikował wówczas Hiacyntę i Franciszka. Benedykt XVI przybył do sanktuarium w 93-cią rocznicę objawień, 13 maja 2010 roku. Powiedział wówczas: "Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona.(...) Kto ufa Bogu, nigdy nie jest sam". 

kh

Czytaj także

Portugalia przywróci kontrole na granicach w związku z wizytą papieża

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 21:21
Portugalia przywróci kontrole graniczne w związku z wizytą papieża Franciszka w sanktuarium maryjnym w Fatimie zaplanowaną na 12 i 13 maja. Kontrole będą obowiązywać w dniach 10-14 maja. Decyzję podjęto w czwartek podczas posiedzenia Rady Ministrów.
rozwiń zwiń